BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

AB dönem başkanı İtalya 'reform' istiyor

AB dönem başkanlığını devralan İtalya'nın Başbakanı Matteo Renzi birliğin tarihi bir değişim fırsatını kaçırmak üzere olduğunu savunuyor. Renzi, "Avrupa Birleşik Devletleri" hayali için "Erasmus jenerasyonuna" güveniyor. Övgü Pınar'ın haberi.

Abone ol

AB dönem başkanlığını devralan İtalya, "Avrupa Birleşik Devletleri" hayalini gerçekleştirmek için çalışma sözü verdi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İtalya'nın AB dönem başkanlığı için açılan www.italia2014.eu sitesinde yayımlanan mesajında, Avrupa çapındaki öğrenci değişim programına gönderme yaparak, "Erasmus jenerasyonunun, Avrupa Birleşik Devletleri hayalini gerçekleştirebileceğini" söyledi.

Renzi, "Çocuklarımıza anlatacağımız Avrupa, ümit etmenin mümkün olduğu bir yer olmalı" dedi.

Başbakan Renzi, geçen hafta yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı: "Avrupa yalnızca bürokrasiye dayalı bir tarafsız bölge olamaz. Milyonlarca genç insan biz oturup parametreler üzerinde münakaşa edelim diye can vermedi."

Renzi, "yaşlı bir teyzeye" benzettiği Avrupa'nın "rakamların arasında boğulduğunu ve ruhunu kaybettiğini" belirterek, "tarihi bir değişim fırsatını kaçırma riskiyle karşı karşıya olunduğunu" vurgulamıştı.

Reform öncelikleri

Son AB seçimlerinde İtalya'daki oyların yüzde 40,8'ini alan Matteo Renzi, bu yüksek oy oranıyla hem ülke içinde hem de AB'de "rüştünü ispat ederek" yapmak istediği reformlar için arkasında halk desteği olduğu görüntüsünü çizmişti.

Renzi'nin yapmak istediği yeniliklerin başında, büyümeyi sağlayacak yapısal reformlar, kamu yatırımlarının artırılması ve mali politikalarda esneklik sağlanması geliyor. Renzi, "tasarruf politikalarının başrahiplerinin ve peygamberlerinin, büyüme olmadan istikrar da olamayacağını görmeleri gerektiğini" savunuyor.

İtalya'nın dönem başkanlığı sırasındaki öncelikleri arasında genç işsizliği, göç sorunu, küçük ve orta boy işletmelere yatırım ve vergi reformu gibi konular da yer alıyor.

Ancak İtalya'nın yeni seçilmiş bir Avrupa Parlamentosu ile çalışmak zorunda olmasının, reformlar konusunda işini zorlaştıracağı yorumları yapılıyor.

Son AP seçimlerinde AB karşıtı partilerin önemli kazanım elde etmiş olması da İtalya'nın hareket kabiliyetini biraz daha kısıtlayabilir.

Türkiye'nin AB müzakereleri

İtalya, AB ülkeleri içinde Türkiye'nin üyeliğine en fazla destek veren ülkelerden biri olsa da, Avrupa'daki ekonomik kriz ve göç sorunu yüzünden Türkiye ile müzakerelerin öncelikler arasında ilk sıralarda olması beklenmiyor. Ancak yine de İtalya'nın dönem başkanlığında, "yargı ve temel haklar" ile "adalet, özgürlük ve güvenlik" konularındaki 23. ve 24. müzakere başlıklarının açılmasına özel önem verileceği tahmin ediliyor.