BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

70 milyonun kimliğini çaldılar

70 milyon kişinin kimlik bilgisine ulaşıp para karşılığı sattılar. Son yılların en dehşet verici operasyonu.

Abone ol

Türkiye'de 7 ilde düzenlenen operasyonda 70 milyon vatandaşına ait adres, telefon ve kimlik bilgilerini çalan 15 kişilik şebeke yakalandı. Operasyonda, 70 milyon kişiye ait listeler ele geçirildi. Zanlıların bu bilgileri para karşılığı sattığı ve 3 milyon TL haksız para kazandıkları açıklandı.

BİLİŞİM SİSTEMİNE GİRDİLER

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü, ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bilişim sistemine izinsiz girmek, bilişim sistemini engellemek, bozmak, yok etmek, sisteme veri yerleştirmek, var olan verileri başka bir yere göndermek, kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, depolamak ve bir başkasına vermek'' olayları ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

SİSTEMDEN KİMLİK BİLGİLERİNE ULAŞTILAR

Soruşturmada, E.K. isimli bir kişinin liderliğinde kurulan suç örgütünün resmi ve yarı resmi kurumların altyapılarında bulunan kimlik bilgisi, telefon ve adres bilgilerini bu kurumların sistemlerine, hukuka aykırı olarak erişerek ele geçirdikleri tespit edildi.

70 MİLYON VATANDAŞIN BİLGİLERİNİ HUKUK BÜROLARINA SATTILAR

Suç örgütünün, ele geçirdikleri bilgiler ile yaklaşık 70 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ait kimlik, adres ve sabit telefon bilgilerinin bulunduğu bir data bankası hazırladığı ve bu data bankalarında sorgu yapabilmek için ''adres programı'' ve ''telefon sorgu'' adı verilen programları yazdıkları ve bunları bazı hukuk bürolarına para karşılığı sattıkları belirlendi.

Örgütün, daha sonra da programı satın alan hukuk bürolarına belirli bir ücret karşılığında sorgu yetkisi ve programlarla ilgili teknik destek sağladıkları belirtildi.

5 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaklaşık 8 ay süren fiziki takip ile teknik ekipmanları da kullandığı çalışmalar sonucunda, suç örgütüne yönelik, İstanbul, Mersin, Antalya, Muğla ve Kayseri'de eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, suç örgütünün lideri olduğu belirtilen E.K. ile 3'ü kadın 15 kişi gözaltına alındı.

TELEFON SORGU PROGRAMI

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 16 hard disk, 11 diz üstü bilgisayar, 16 telefon, 20 flash bellek, 82 CD ve DVD, 15 adet hukuk bürolarına satışı yapılan ''adres programı'' ve ''telefon sorgu programı'' isimli programlara ait satış sözleşmelerinin bulunduğu klasörler ile üzerlerinde çeşitli kişilere ait kimlik, adres ve telefon bilgileri bulunan çok miktarda doküman ele geçirildi.

Suç örgütünün, elde ettiği bilgiler ile yaptığı programı satarak, yaklaşık 3 milyon Türk Lirası haksız kazanç sağlandığının tespit edildiği kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Mut'ta silahlı kavga: 1 ölü 2 yaralı
Mut'ta silahlı kavga: 1 ölü 2 yaralı
Erdoğan İsrail'den özür bekliyor
Erdoğan İsrail'den özür bekliyor
Onbinler yine Gönül Sofraları'nda buluşuyor
Onbinler yine Gönül Sofraları'nda buluşuyor
Demirtaş'tan İnegöl ve Hatay yorumu
Demirtaş'tan İnegöl ve Hatay yorumu
Erzurum'da KCK gerginliği
Erzurum'da KCK gerginliği
Amanoslar'dan PKK'yı temizleyin emri
Amanoslar'dan PKK'yı temizleyin emri
Bursa armudu Ortadoğu'ya açılıyor
Bursa armudu Ortadoğu'ya açılıyor
Gazianteplileri sevindiren yıkım
Gazianteplileri sevindiren yıkım
Bunalıma giren genç kendini öldürdü
Bunalıma giren genç kendini öldürdü
Şehidin baba ocağına ateş düştü
Şehidin baba ocağına ateş düştü