BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  SAĞLIK

50 yaş üstü kişiler hakkında uzmanından göz uyarısı

Sarı nokta (makula lutea) hastalığı konusunda açıklama yapan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Candan Karaca, 50 yaş üstündekiler hakkında konuştu.

Abone ol

Sarı noktanın spesifik bir nedeni olmamasına rağmen daha çok 50 yaşın üzerindeki bireylerde ortaya çıktığını belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Karaca, uyarılarda bulundu. 

“Göz arkasındaki retinada yer alan sarı renkteki görme hücrelerinin barındığı merkezdir." diyen Karaca, "Bu merkezin yaşamış olduğu dejenerasyon, halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonudur. Tam olarak bilinmese de sarı nokta hastalığının yaşanma sebebi, farklı retina hastalıkları, güneş ya da zararlı ışınlar gibi faktörler etkileyebildiği gibi çinko eksikliği yaşanan beslenme sonucunda da görülebilmektedir."

Hangi durumlarda görülür?
"Bakılan objelerin etrafının görülüp merkezinin görülememesi, eğik, çarpık ya da bulanık görme gibi belirtileri bulunan hastalık uzun süreli görme kayıplarına sebep oluyor. İleri yaşlarda görülen sarı nokta hastalığı, genç bireylerde de belirli durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bunlar hipertansiyon, metabolik hastalıklar ya da güneş ışığına fazla maruz kalınması durumda oluşabilmektedir."

Tedavisi nasıl yapılır?
"Erken teşhis edilebildiğinde engellenebilir yöntemler bulunmaktadır. Bunlar içerisinde beslenme odaklı özellikle çinko değeri yüksek besinler hastalığın etkisini azaltabilmektedir. Son dönem tedavi yöntemleri arasında ise göz içi enjeksiyon tedavisi uygulayarak hastalığın önüne geçilebilir” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kayseri'de eş değiştirme dolandırıcılığı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Adalet Bakanlığı personel alımı hangi branşlarda olacak başvuru takvimi
Lucescu'nun Beşiktaş'a gelmek için tek şartı var
ATA AÖF sonuçları açıklandı TC ile ATA AÖF sonuç sorgulama
Yükseköğretim kurumlarından 900 bin öğrencinin mezun olması bekleniyor
e okul MEB öğrenci girişi nasıl yapılır sınav notu sorgulama
Bakan Selçuk'tan eczacılara müjdeli haber: 230 milyon iyileştirme
Sandık görevlisi ücretleri ne zaman yatacakYSK tarih verdi
Süleyman Soylu açıkladı: 4-5 ay içerisinde İstanbul'a 5 bin polis vereceğiz
Yorumlar