BIST 1.565
DOLAR 7,46
EURO 9,06
ALTIN 443,88
HABER /  EKONOMİ

400'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

İthalatta 400'ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Abone ol

Konuya ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla sanayi sektörü kuruluşları ve firmalardan gelen talepler de dikkate alınarak bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

400'ün üzerinde ürün için ilave gümrük vergisi
Buna göre, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı, kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri çıkarabilecek, özel ve zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek. 

Yüzde 10 vergi
Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı. 

30 Eylül'e kadar geçerli olacak
Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül'e kadar geçerli olacak. 

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'de vakalar arttı! İşte virüsü yayan 3 temel hata
YKS sınav saatleri YDT saat kaçta başlıyor ÖSYM takvimi
Tahir Karapınar'dan Belözoğlu'na övgü: 1 yıl daha oynamasını isterdim
Barcelona'ya Celta Vigo darbesi
Mehmet Ekici'den Fenerbahçe'ye kötü haber
YKS saat kaçta başlıyor AYT oturumu ne zaman başlayacak?
İbrahim Üzülmez: Oyunu dengeleyen bir Ankaragücü vardı
Emre Çolak'tan Deprotivo'ya 90+5'te hayat öpücüğü
Kayseri'de 16 yaşındaki genç kız kavgasında bıçaklanarak öldürüldü
Türkiye koronavirüs salgınında kaçıncı sırada? İşte ilk 15 ülke sıralaması
Yorumlar 32 yorum