BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  GÜNCEL

4 bin yıllık Mısır heykeli 27 milyon dolara satıldı

İngiltere'nin Northampton müzesi Sekhemka heykelini açık artırmayla satınca, Mısır'dan tepki geldi. Mısır büyükelçisi "Kültürel mirasımız istismar ediliyor" dedi ve heykelin iadesini talep etti.

Abone ol

Dünyaca ünlü müzayede şirketi Christie's 4 bin yıllık Mısır heykelini yaklaşık 27 milyon dolara sattı.

Ancak heykelin satılması Mısır tarafından tepkiyle karşılanmış durumda.

İngiltere'deki Northampton müzesi, heykeli envanterinde tutmak istemeyince ünlü müzayede şirketi Christie's ile temasa geçti ve taraflar açık artırmayla satış üzerinde anlaştı.

Yapılan değerleme çalışmalarında heykelin yaklaşık 10 milyon dolara satılacağı öngörülse de açık artırmada satış fiyatı 27,4 milyon dolara kadar yükseldi.

4 bin yaşındaki kireç taşından yapılma heykelin, antik Mısır'da önemli bir devlet adamı olan Sekhemka'yı tasvir ettiği tahmin ediliyor.

Mısır tepkili

1880 yılında Northampton müzesine bağışlanan heykelin satılmasının ardından, Mısır'ın Londra Büyükelçisi tepkisini dile getirdi ve "Eğer müze heykeli tutmak istemediyse neden Mısır'a iade etmedi?" diye sordu.

Açık artırmanın öncesinde de, satış kararını kınayan Büyükelçi Eşref Elkholy yaşananları "Mısır'ın kültürel değerlerinin istismarı" olarak nitelemişti.

Büyükelçi, "Heykelin artık halka açık şekilde sergilenemeyecek olması çok üzücü. Bir kişinin şahsi koleksiyonunda duracak. Müzeler mağaza gibi çalışmamalı. Sekhemka heykeli Mısır'a ait" dedi.

Mısır heykelin kâr amacıyla satılmasının 'kabul edilemez' olduğunu söylüyor.

Sekhemka heykeli için açık artırma devam ederken müzayede şirketi Chrisdtie's önünde toplanan protestocular heyelin Mısır'a iadesini talep etti.

Christie's ise, heykeli alan kişinin bilgilerinin daha sonra açıklanacağını söylemekle yetindi.

ÖNCEKİ HABERLER
Elektrik tüketiminde rekor
Camiler otele döndü
Erdoğan için görülmemiş önlem!
Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı
Yasa dışı bahse 10 gözaltı
Yarın marketler saat kaça açık ne zaman kapanıyor?
Yorumlar