BIST 9.645
DOLAR 32,57
EURO 34,81
ALTIN 2.445,61
HABER /  EKONOMİ

300 bin işçinin zam umudu

300 binin üzerindeki işçi bu randevuyu bekliyor. Hükümet ve Türk-İş arasındaki görüşme bugün.

Abone ol

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Türk-İş, kamu kesiminde çalışan 300 binin üzerinde işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri kapsamında yarın ikinci kez bir araya gelecek. Görüşme, Türk-İş Genel Merkezinde gerçekleştirilecek.

Türk-İş, 16 Mayısta yapılan ilk toplantıda zam taleplerini işveren tarafına iletmişti. Buna göre en düşük kamu işçi ücretinin 915 YTL'ye çıkarılmasını isteyen Türk-İş, birinci 6 ay zammı olarak yüzde 15 artı yüzde 5 refah payı; ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için de enflasyon oranı ve yüzde 5'er zam istiyor.

Konfederasyon, ücrete bağlı olmayan sosyal ödemelerin ücret zamları oranında artırılmasını ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan farkların da anlaşmanın imzalanmasından sonraki 5 gün içinde ödenmesini talep ediyor. Türk-İş yetkilileri, bir önceki kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde gündeme gelen esnek çalışma biçimlerinin sözleşmelere yansıtılmasını kabul edemeyeceklerini bildirdiler. İşveren tarafı, Türk-İş'in zam talepleri üzerinde değerlendirmelerinin devam ettiğini ifade etti. Kamuda, toplu iş sözleşmesi müzakerelerine yeni başlayan iş yerleri bulunduğunu belirten yetkililer, bu sebeple ikinci toplantıda zam önerilerini açıklamalarının zor olduğunu kaydettiler.

İŞVEREN ESNEK ÇALIŞMA İSTİYOR

Yetkililer, 4857 Sayılı İş Kanunu'nun esnek çalışmaya ilişkin bazı hükümlerinin toplu iş sözleşmelerine aktarılmasını istediklerini bildirdiler. Bazı kamu kuruluşlarında ödeneklerin yetersiz olduğunu anlatan yetkililer, ''Buralarda fazla mesaileri ödemekte zorlanıyoruz. Bu nedenle, eğer işçi de kabul ederse, fazla mesailerin izin olarak verilmesini istiyoruz'' dediler.