BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 462,35
HABER /  SAĞLIK

30 yaş altı kadınlar Polikistik Over Sendromu'na dikkat edin!

30 yaş altı kadınlarda sıkça rastlanan bir hastalık olan Polikistik Over Sendromu yumurtalıkta kalın yumurta dokusu içinde normalden fazla sayıda yumurta olması, tüylenme, adet düzensizliği veya hiç adet olmaması, insülin direnci gibi belirtilerle seyreden bir sendromdur.

Abone ol

Beyinde hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanan Polikistik Over Sendromu (PKOS) sonucunda, yumurtalıklarda her ay düzenli olarak yumurtlama olmaz. Yumurtalıklardan erkeklik hormonunun salgılanmasına sebep olan Polikistik Over Sendromu'nun pek çok hormonal hastalık gibi nedenleri tam olarak bilinmiyor.

Polikistik Over, her ay yumurtlaması gereken kadının yumurtasının overden çıkmaması, kanalın kalınlaşması ve Over'in iç yüzerinde toplu iğne başından nohut büyüklüğüne kadar kistlerin toplanması ile oluşan bir hastalıktır. Kadınlarda genelde kilo, yumurtlama bozukluğu ve kıllanma yapan bir hastalıktır.

Polikistik Over Sendromu’nun sebebi nedir?
Hastalığın gelişim mekanizmasında karbonhidrat metabolizmasını düzenleyen “İnsülin” hormonunun da etkili olduğu düşünülmektedir. Zira bu hastalar aynı zamanda kilolu kişilerdir. Aşırı kilo ise insülin direncine sebep olur. İnsülin direnci gelişmesi Polikistik Over Sendromu’nun tetikleyici nedenlerinden biri olabilir.

Polikistik Over Sendromu belirtileri nelerdir?
Hastalarda genel olarak görülen belirtiler adet düzensizliği, sivilce, yağlı cilt, tüylenmede artış, kısırlık (infertilite) ve kilo artışı.

ÖNCEKİ HABERLER
Çocuğa tokat artık suç sayılacak Bu işin hafifi yok
Bakan Varank'tan dikkat çeken açılış: FETÖ izlerini de silmiş oluyoruz
Eskişehir’de pes dedirten trafik ihlalleri kameraya yansıdı
TEM Metris mevkiinde 7 araç birbirine girdi
Patates tarlaları çamur oldu fiyatlar fırladı işte son rakam
İzmir'de Almanları dolandırdılar! Suç örgütünün mal varlığı dudak uçuklattı
Yorumlar