HABER /  GÜNCEL

Dijital yayınlar mercek altına alındı Ceza kesilecek

“Şifresiz, Sınırsız, Kesintisiz” vaadiyle yayın yapan IP TV'ler mercek altına alınıyor. Reklam Kurulu bu platformların yayın lisansı, platform işletme izni olmadığı gerekçesi ile bu doğrultuda tanıtım yapan firmalar hakkında inceleme başlatıldı.

Dijital televizyon platformları tarafından belirli bir ücret karşılığında sunulan lig maçları, sinema, haber kanalları gibi farklı üyeliklerin IP TV adı altında düşük ücretlerle 'şifresiz, sınırsız, kesintisiz' sunulacağını vaat eden firmalar, Reklam Kurulu tarafından mercek altına alındı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Reklam Kurulu'nca, RTÜK'ten yayın lisansı, platform işletme izni, ilgili platformlardan yayın izni olmadan yapılan sözleşmesiz yayınların yasal olmadığı gerekçesiyle, bu doğrultuda tanıtım yapan firmalar hakkında inceleme başlatılmıştır" denildi. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu platformların yasal olmayan yollarla şifresiz biçimde izlenilmesi, şifreli kanalların abone dışında kullanılması, izinsiz toplu gösterim sağlanması ve bundan haksız kazanç elde edilmesi durumu haksız rekabete yol açmaktadır.

Bu doğrultuda, tüketicilere internet üzerinden ulusal platformların ve kanallarının yayınlarını mevzuata aykırı olarak pazarlayan ve usulsüz abonelik tesis eden bir firma hakkında Reklam Kurulu'nun 277. sayılı toplantısında 69.086.-TL idari para ve yayın durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

"Şifresiz, Sınırsız, Kesintisiz” vaadiyle yayın yapan IP TV'lerden yayınları izinsiz ileten, usulüne uygun olmadan abonelik yapan ve bunun reklamını yapanlar hakkında Reklam Kurulu inceleme görevini yürütmeye devam edecektir."

ÖNCEKİ HABERLER
e-okul takdir teşekkür hesaplama ve karne notu sorgulama ekranı 2017
Pendik'te kuyumcuda soygun girişimi: 1 yaral
Öğretmen-veli kavgasında okul bastılar
DHBT sınav giriş belgesi alma ne zaman ÖSYM
Halk otobüsü şoföründen şaşkınlık veren intikam
Millet Kütüphanesi e devlet üyelik başvuru ekranı kaydı yapma
Yorumlar