BIST 1.314
DOLAR 7,89
EURO 9,35
ALTIN 478,60
HABER /  YEREL

21 yıl aradan sonra ikinci kez yapıldı! Cerrahpaşa'da zorlu operasyon 11 saat sürdü

Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 21 yıl aradan sonra ikinci kez siyam ikizi bebeklerin ayrılması operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Dünyaya geldikten 8 gün sonra operasyonla ayrılan Elif ve Nil bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Abone ol

Koronavirüs döneminde anne karnında yapışık ikiz tanısı konulan karın ve göğüs bölgesinden yapışık olduğu belirlenen siyam ikizi kız bebekler, doğduktan 8 gün sonra başarıyla ayrıldı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 21 yıl aradan sonra yapılan siyam ikizi ayırma operasyonuna anestezi, plastik cerrahi ve çocuk cerrahisinden 6 kişilik ekip katıldı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ekrem Kadri Unat Amfisi’nde gerçekleşen basın toplantısına ameliyat ekibinden Prof. Dr. Gonca Topuzlu Tekant, Doç. Dr. Șenol Emre, Doç. Dr. Rahșan Özcan, Doç. Dr. Semih Bağhaki, Prof. Dr. Çiğdem Tütüncü, Doç. Dr. Pınar Kendigelen katıldı.


"Kalp zarları birbirleri  ile bağlantılıydı"
Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Șenol Emre, “Bu bebekler 35’nci haftasında doğmuş olan ikiz kız bebekler. Göğüs ve karın bölgesinden yapışıktılar. Ortak olarak bazı organları vardı. Ağırlıklı olarak karaciğer ile birlikte göğüs kemikleri kalp zarları birbirleri  ile bağlantılıydı. Uzun süren bir ameliyat sonrasında takım çalışmasıyla bunu gerçekleştirdik. 27’nci haftada fark edildi çocukların durumu. Aile gebelik sürecinde bu fikre alışmış oldu. Ailenin ilk çocukları bu bebekler. Başarılı bir ekip çalışması oldu” dedi.


"11 saat süren bir operasyondu"
İlk yapılan operasyon döneminde öğrenci olduğunu belirten Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Semih Bağhaki, “Bundan 21 yıl önce şu an aramızda olan hocalarımızın gerçekleştirdiği ameliyat döneminde ben burada öğrenciydim. Onlardan aldığımız ilhamla plastik cerrah oldum. Yine o hocalarımızdan ilham alan diğer meslektaşlarımızla geçen hafta başarılı bir operasyonu yapmak mümkün oldu. 11 saat süren bir operasyondu. Çok iyi planlayarak ve çok hazırlanarak girmiştik. Birbirimize destek olarak o süreci tamamladık. Çocuklar şimdi yoğun bakımdalar takiplerini yapıyoruz. Nil ve Elif bebekler ayrıldılar. Elif bebeğin bir doğumsal kalp rahatsızlığı var yaklaşık 1 ay sonra bir kalp ameliyatı olması gerekecek” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Dünyanın en iyisi Gümüşhane'de! Denizi yok ama Rusya'ya ihraç ediyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kreşler kapandı mı özel ve devlet kreşleri tatil mi oldu yeni bilgi geldi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul ile ilgili ifade verdi
Kırklareli Valiliği açıkladı! 1 köy 3 Aralık'a kadar karantinaya alındı
Türkiye'de ortaya çıktı! Ünlü Youtuber Çağdaş Özsarı acıdan dolayı kıvrandı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ahmet Davutoğlu'nun görüşme talebini reddetti
Kırmızı Oda 13. bölüm fragmanı
Yorumlar