BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

2021 asgari ücreti için ilk toplantı öncesi Bakan Selçuk'tan önemli açıklama

2021 asgari ücreti milyonlarca çalışanın gündemindeyken Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı öncesi konuşan Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz." dedi.

Abone ol

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki ilk toplantı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler doğrultusunda çevrim içi yapıldı.

İşçi ve işverenlerle mutabakat hedefi

Toplantı öncesi açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz." dedi.

Bakan Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda 18 yıl boyunca tüm tarafların şartlarını gözetip her zaman çözüm odaklı bir yaklaşım sergilediklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"2019 yılı enflasyonu yüzde 11,84 olmasına karşın, 2020 yılı için brüt asgari ücreti yüzde 15,03 artırarak 2 bin 943 liraya yükselttik. Net asgari ücret ise 2 bin 324 lira oldu. Böylece enflasyonun 3 puan üzerinde bir iyileştirme kaydetmiş olduk. 18 yıllık dönemde reel artış 1,5 kat oldu. Komisyon, çalışmalarını aralık ayı boyunca sürdürecek."

"Asgari ücretin uzlaşıyla çıkmasını istiyoruz"

Asgari ücretin birçok kalemi etkilediği için ülkelerin ekonomisinde belirleyici role de sahip olduğuna dikkati çeken Selçuk, "Bu süreçte hedefimiz işi, istihdamı, işçilerimizi ve işverenleri korumak. Asgari ücretin bu sene uzlaşıyla çıkmasını istiyoruz. Asgari ücretin, işçilerimizin ve işverenlerimizin beklentilerine uygun ve çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak bir seviyede belirleneceğine inanıyorum. 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek olan asgari ücretin, işçi ve işverenlerimize, ailelerine, bütün vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum." diye konuştu.

Yeni asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret net 2 bin 324 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Asgari ücreti ne kadar olacak 2021 tahmini! Asgari Ücret Tespit komisyonu toplandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Andres Trondsen'den Trabzonspor taraftarına mesaj
Zengin sofraların yiyeceğiydi! Kilosu 55 liraya düştü
Malatya Darende'de iki kardeş aynı gün koronavirüsten öldü
Fenerbahçe'de Valencia ve Sinan Gümüş gelişmesi
Jandarma Genel Komutanlığı açıkladı! Geçen ay 659 sitenin erişimi engellendi
Hatayspor'da Galatasaray maçı öncesi korona şoku
Haftasonu nereler açık olacak market bakkal açık mı?
Kütahya'da 101 tane ele geçirildi! Hepsi birbirinden değerli
Camilerdeki yoğunluğun önüne geçmek için yeni adım! Erzurum'da spor salonları ibadete açıldı
Rus yapımı 'Sputnik V' aşısının ilk dozları Sırbistan'a ulaştı
Yorumlar 19 yorum