BIST 1.127
DOLAR 8,29
EURO 9,74
ALTIN 500,83
HABER /  SEÇİM

2015 Genel Seçimleri yurtdışı oy kullanma tarihleri

2010 Genel Seçimleri yurtdışı seçmenlerin oy kullanma tarihleri belli oldu. YSK'dan yapılan açıklamaya göre yurtdışı seçmenler 8-31 Mayıs arasında oy kullanacak.

Abone ol

2015 Genel Seçimleri yurtdışı seçmenlerin oy kullanma takvimi netleşti.

Yüksek Seçim Kurulu-YSK yurtdışındaki seçmenlerin oylarını, yurtdışında adreslerinin bağlı olduğu dış temsilciliklerde, 8-31 Mayıs'ta kullanacağını açıkladı. Yurtdışı seçmen bilgisi sorgulama son gün ise 27 Mart cuma. 

YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı yazılı açıklamada, yurtdışı temsilciliklerde veya gümrük kapılarında oy kullanacak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı seçmenlerin oylarını adreslerinin bağlı olduğu dış temsilciliklerde, ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte 8-31 Mayıs arasında kullanacağını belirten Güven, bu tarihler arasında oylarını kullanamayan seçmenlerin 8 Mayıs-7 Haziran arasında YSK tarafından belirlenen gümrük kapılarında da oy kullanabileceğini kaydetti.

YURTDIŞI SEÇMENLER İÇİN SON GÜN 27 MART

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü üzerinde yapılan incelemede, 8 Kasım 2014 ile 10 Mart 2015 arasında adres beyanında bulunan bazı vatandaşların, oy kullanacağı yer olarak, adresinin bağlı olduğu temsilcilik bilgisi yerine, adres beyanında bulunduğu temsilciliğin kaydedildiğinin belirlendiğini ifade eden Güven, bu şekildeki hatalı kayıtların, seçmen kütükleri askıya çıkarıldığı için YSK tarafından resen düzeltilemeyeceğinden, seçmenlerin "www.ysk.gov.tr" adresinden, kayıtlarını ve oy kullanacakları temsilcilik bilgilerini kontrol etmelerini istedi.

Güven, kaydı olmayan ya da temsilcilik bilgisinde yanlışlık olan vatandaşların, askı süresi bitimi olan 27 Mart Cuma günü Türkiye saati ile 17.00'ye kadar en yakın temsilciliğe başvurarak, adres beyan formu doldurmaları gerektiğini belirtti.  

ÖNCEKİ HABERLER
Sinan Akçıl için şok iddia 'Para Avcısı'!
Dolar kuru ve altın fiyatları bu hafta ne olur?
Akıllı telefon kullanıcılarına uyarılar
Cemaat yazarından senatörlere bağış itirafı
Cem Yılmaz'ın keyfi yerinde darbukayla dağıttı
Kandil namazına nasıl niyet edilir? Mevlid Kandili namazı kılınışı
Yorumlar