BIST 4.958
DOLAR 18,64
EURO 19,57
ALTIN 1.060,92
HABER /  GÜNCEL

15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde Pensilvanya ve Yunanistan detayı ortaya çıktı

15 Temmuz hain darbe girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Park inen hainlerden Turan Çiçek'in 3 hafta önce Pensilvanya'yı aradığı ortaya çıktı. Çiçek'in yine Yunanistan'da baz veren bir numarayı 2 kez aradığı da belirlendi.

Abone ol

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminde İstanbul'da Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digitürk binasının işgaline ilişkin İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde 57'si tutuklu 93 sanığın yargılandığı davada geçen yıl 'anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçunu işlediği gerekçesiyle 23 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 35 sanığa da müebbet hapis cezası verilmişti.

Eski albay Hamdi Acar, eski binbaşı Ali Akkaş, yüzbaşı Fatih Aksoy'un da aralarında bulunduğu 23 sanık 'cebir ve şiddet kullanarak anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' eylemini yaptıkları gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Eski astsubaylar Mehmet Rauf Çağmar ve Mustafa Duran ile aralarında Hava Harp Okulu öğrencilerinin de bulunduğu 35 sanığın 'anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan cezalandırılmasına hükmeden mahkeme heyeti sanıkların duruşmadaki davranışları ve verilen cezanın sanıkların gelecekleri üzerindeki etkilerini dikkate alarak cezayı müebbete indirmişti.

Ayrıca mahkeme heyeti 16 sanığın 'öldürmeye teşebbüs' suçundan 11 yıl 8 ay ile 16 yıl arasında 56 sanığın ise 'yayın organlarının yayınlarını hukuka aykırı şekilde engellemek' suçlarından 4 yıl ile 5 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetmişti.

Yunanistan ve Pensilvanya detayı

Sanıklar kararı istinaf etti. Dosya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Yargıtay, dosya üzerinde yaptığı incelemede 35 sanığın FETÖ ile iltisaklı olanlara ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesi gerektiğini söylerken iltisakı bulunmayan emir komuta zinciri altındaki askerlere ise örgüte yardım etme suçundan cezalandırılması gerektiğine dair karar verdi.

Yargıtay'ın bozma ilamı vermesi üzerine dosya yeniden yerel mahkemeye gönderildi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yapılan yargılamada subay Turan Çiçek'in darbe teşebbüsünden 3 hafta öncesinde HTS kayıtlarında 2 kez ABD'nin Pensilvanya eyaletinden birisini aradığı ortaya çıktı. Çiçek'in yine darbe öncesinde Yunanistan'da baz veren bir numarayı 2 kez aradığı belirlendi. Yargılama önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.