BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

1.5 Milyarlık dev yatırım hizmete sunuldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, maliyeti 1.5 milyar lirayı bulan 389 temizlik ve hizmet aracı ile 365 tesis ve çevre yatırımları, törenle hizmete sunuldu.

Abone ol

Açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve çok sayıda bakanın katılımıyla Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1.5 milyar lirayı bulan çevre yatırımlarının açılış töreni bugün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2011-2012 döneminde çevre kirliliğinin önlenmesi için yaptığı yatırımları, dev törenle hizmete açtı. Açılış töreni, 10 bin 500 kişilik Ankara Arena Spor Salonu’nda yoğun bir katılımla takip edildi.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; “Ülkemizdeki hızlı şehirleşme, plansız ve çarpık bir yapılaşmaya neden olurken diğer taraftan da doğal kaynakların ölçüsüz kullanılmasına ve çevre kirliliğine yol açmıştır. Bu sorunların kalıcı bir şekilde çözülmesi noktasında kentsel dönüşüm süreci çok önemli bir adım” dedi.

Ana hedefimiz yaşanabilir marka şehirler oluşturmak...

Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümlerin başarıyla yürütülmesi ve yaşanabilir çevreler oluşturulabilmesi için Bakanlığın merkez teşkilatlarında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile İLBANK’ta heyecanlı ve titiz bir yapı oluşturulduğunu belirtti. Bayraktar; “Kentsel dönüşüm ile birlikte şehirlerin afet riski taşıyan binalardan kurtulmasını sağlayarak şehirleri çevreye duyarlı, alt yapısı tamamlanmış hale getirmek ana hedefimizdir. Böylece; meydanları, parkları ve yeşil alanları yeterli, marka şehirler oluşturarak insanımızın daha mutlu ve daha huzurlu yaşamasını sağlayacağız” dedi.

956 Adet geri kazanım tesisiyle yıllık 1 milyar lira katma değer...

Erdoğan Bayraktar; gerçekleştirilen çalışmalarla bugün açılışı yapılan yatırımların 875 milyon liralık bölümü Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından, 625 milyon liralık bölümü ise İller Bankası A.Ş. tarafından yapıldığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; “Yerel yönetimlere ait Atıksu arıtma tesislerinin enerji giderlerinin %50’sini Bakanlığımızca karşılayarak 2012 yılı için yaklaşık 27 milyon lira ödedik. Çöplerimiz artık %60 oranında modern tesislerde ve düzenli bir şekilde depolanarak bertaraf ediliyor” dedi. Bakan Bayraktar ayrıca sayısı 956’ya ulaşan geri kazanım tesislerimizle ülke ekonomisine yıllık 1 milyar lira katma değer sağlıyoruz” diyerek açıklamalarına devam etti.

Yapılan yatırım çerçevesinde Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nce 311 belediye ve 21 il özel idaresine, toplam 60 milyon lira değerinde 332 çöp toplama, 2 vidanjör, 55 çevre denetim olmak üzere toplam 389 temizlik ve hizmet aracının dağıtımı yapıldı. 365 tesis ve diğer yatırımların hizmete sunulmasının yanı sıra 212 atıksu arıtma tesisinin enerji sarfiyatı giderinin 27 milyon liralık kısmı ödendi.

100 belediye ve 1 organize sanayi bölgesinin atıksu arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesi için 213 milyon liralık yapım giderinin 55 milyon liralık kısmı hibe edilirken yine 2 bin 200 belediyenin altyapı ve kanalizasyonu için 324 milyon lira hibe yardımında bulunuldu. Törende, Bakanlığın ilgili kuruluşu İller Bankası tarafından yatırımı tamamlanan 625 milyon lira maliyetli 213 kanalizasyon şebekesi, atıksu arıtma ve derin deniz deşarjı tesisi de hizmete açıldı.
Marmara'ya temiz hava merkezi...

Başbakan Erdoğan, törende ayrıca İstanbul, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nde toplam 13 milyon liralık 39 hava kalitesi ölçüm istasyonun açılışını yaptı. Törende, 5 katı atık düzenli depolama tesisi, tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım, tehlikeli atık ara depolama, metan gazından enerji elde edilmesi, ambalaj atıkları geri dönüşüm tesisi ile Adana, Elazığ, Kastamonu, Manisa, Mersin, Yozgat'ta toplam 16 milyon liraya mal olan 6 tıbbi atık sterilizasyon tesisinin de açılışı yapıldı. Erdoğan, Kahramanmaraş, Niğde, Manisa, İstanbul, Afyonkarahisar ve Ordu’daki açılışlara canlı olarak bağlandı.