BIST 10.878
DOLAR 32,18
EURO 34,90
ALTIN 2.490,14
HABER /  GÜNCEL

1128 akademisyenden Cizre ve Sur çağrısı!

"Bu suça ortak olmayacağız" sloganıyla yola çıkan bini aşkın akademisyen İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı toplandı. 89 farklı üniversiteden 1128 akademisyenin imzaladığı metin Türkçe ve Kürtçe olarak okundu.

Abone ol

"Barış İçin Akademisyenler" ismiyle birleşen öğretim üyeleri, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaşanan çatışmalara ve sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekmek için İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı olarak toplandı. Bini aşkın akademisyen kalıcı barış için masaya dönülmesi çağrısı yaptı.

Habertürk'ten Onur Şahanoğlu'nun haberine göre  "Bu suça ortak olmayacağız" sloganıyla yola çıkan 1128 akademisyen İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı toplandı. 89 farklı üniversiteden 1128 akademisyenin imzaladığı metin Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Barış için Akademisyenler grubunun hazırladığı metine imza verenler arasında, Noam Chomsky, David Harwey, Immanuel Wallerstein, Prof. Dr. Ahmet İnsel, Prof. Dr. Ali Akay, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu gibi akademisyenler de bulunuyor.

"KALICI BARIŞ İÇN ÇÖZÜM YOLLARININ KURULMASINI İSTİYORUZ"

İstanbul'daki bildiriyi okuyan Doç. Dr. Alper Açık, şunları söyledi: "Yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz. Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını istiyoruz. Müzakerelere tekrar başlanması halinde çözüm için gözlemciler arasında gönüllü olarak bulunacağımızı beyan ediyoruz."