BIST 5.373
DOLAR 21,25
EURO 22,89
ALTIN 1.341,02
HABER /  MEDYA

10 büyükelçi krizi nasıl çözüldü Ahmet Hakan 'dahiyane formül' dedi perde arkasını anlattı

Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasını isteyen 10 büyükelçi geri adım atınca kriz aşıldı. Ahmet Hakan, kendisini arayan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin sürece dair anlattıklarını köşe yazısına taşıdı.

Abone ol

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, büyükelçi krizini çözülmesiyle ilgili olarak kaleme aldığı yazısında kendisini Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin aradığını söyledi. Hakan, yazısında o yetkilinin anlattıklarını köşe yazısında aktardı:

"Durumu düzeltmek için arka kapı diplomasisine giriştiler"

'Sayın Cumhurbaşkanımız 10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edileceğini söyledi ve büyük bir paniğe kapıldılar. Durumu düzeltmek için arka kapı diplomasisine giriştiler ve bizimle müzakerelere başladılar. Bize bir metin gönderdiler. O metni yeterli bulmadık. Bunun üzerine yeni bir metin gönderdiler. Gönderilen yeni metne tamam dedik. Böylece kriz çözülmüş oldu.'

Şöyle bir bakıyoruz olaya: İki taraf da istediğini almış görünüyor... İki taraf da kazandığını söylüyor... İki taraf da sonuçtan memnun... İki taraf da rahatlamış durumda... Diplomasi ile deha buluşunca... Sonuç, işte tam da böyle olur."

Ne olmuştu? 

ABD, Almanya, Fransa'nın da aralarında olduğu 10 ülkenin büyükelçisi, iş insanı Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunduğu ortak bir açıklama yapmıştı. 

Söz konusu açıklama iktidar cephesinde tepkiyle karşılanmış, "içişlerine müdahale" olarak yorumlanmıştı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 10 büyükelçiye sert tepki göstermiş, istenmeyen kişi ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdiğini söylemişti. 

Erdoğan'ın açıklamasından iki gün sonra büyükelçiler "Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi'ne riayet etmeyi teyit ettiklerine" yönelik açıklama yapmış, söz konusu açıklama Cumhurbaşkanlığı tarafından olumlu karşılanmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İkinci el online oto pazarında eylülde en çok satılanlar belli oldu! Zirvenin sahibi Volkswagen
Foto Galeri İkinci el online oto pazarında eylülde en çok satılanlar belli oldu! Zirvenin sahibi Volkswagen Galeriye Gözat