eposta yazdır zoom+ zoom-

Yıldırım'ın 'meydanlara inelim' çağrısına Kılıçdaroğlu bakın ne yanıt vermiş!

Yıldırım'ın 'meydanlara inelim' çağrısına Kılıçdaroğlu bakın ne yanıt vermiş!

Başbakan Yıldırm darbe gecesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile arasında geçen ilginç diyaloğu anlattı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-07-2017 08:11 - Güncelleme: 14-07-2017 08:11

Başbakan Yıldırım, "meydanlara inelim" çağrısına, Kılıçdaroğlu'nun "güvenliği kim sağlayacak" diye yanıt verdiğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi ve 15 Temmuz'u değerlendirdi. Yıldırım, darbe gecesinin başlarında liderlerle olan telefon trafiğini böyle anlattı.

HANGİ LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ?

Beni Bahçeli ilk aramış, ulaşamamış. Kılıçdaroğlu, Doğu Perinçek aramış, ulaşamamış. Döndüm hepsine kısa süre sonra. Sayın Bahçeli, “Biz sizin yanınızdayız, sonuna kadar destekliyoruz” dedi. Ben dedim: “Artık parti taraftarlarınızı filan da meydanlara çağırıyoruz. Bu bir artık parti meselesi olmaktan çıkmıştır, bu bir memleket, bir bağımsızlık meselesi haline gelmiştir.” Çok olgunlukla karşıladı. Kılıçdaroğlu da aynı şeyi söyledi. “Biz yanınızdayız, demokrasiden yanayız” dedi. Teşekkür ettim ama ona da “Meydanlara inelim” filan dedim. Dedi ki: “Tamam, insanları çağıralım da onların güvenliğini kim sağlayacak?” Dedim ki, “Sayın genel başkan, bu güvenlik meselesi mi? Memleketin güvenliği, milletin geleceğini konuşuyoruz, yani burada bir var olma, yok olma meselesiyle karşı karşıyayız” gibi bir cevap verdim ona.

KILIÇDAROĞLU İKNA OLDU MU?

Ondan sonra bir yorum yapmadı. Ama tabii ben o yorumu o zaman da yadırgadım.

TSK İÇİNDE SINIRLI İSTİHBARAT

TSK içinden istihbarat toplama hakkı MİT’in de yok, Emniyet’in de yok. Bunun ciddi bir eksiklik olduğu 15 Temmuz’da görüldü. (MİT’in TSK’da istihbarat toplaması teknik olarak mümkün mü?) Şimdi aslında kanununda var ama bu bir uygulama olarak maalesef hiç yapılmamış. Ama biliyorsunuz, yani askeri kurumlara karşı bir sivil istihbarat faaliyeti yapmak kolay bir iş değil. Türkiye’nin geçmişindeki darbeleri, bilmem neyi falan vesayet dönemlerini düşündüğünüz zaman, bunun fiilen uygulanabilirliği yok. Ama bugün bir ihtiyaç olduğu ortaya çıktı ve bunu yapıyoruz, bunu yapacağız. Yani sadece personel istihbaratı ile sınırlı olmak üzere, yani asker içine farklı amaçlı, farklı gündemli içeriden-dışarıdan yönlendirilmiş grupların hâkim olmaması için personel istihbaratıyla sınırlı bir yapı oluşturacağız. Bunun ciddi bir ihtiyaç oluğu bugün çok daha iyi ortaya çıkmış durumda.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yıldırım'ın 'meydanlara inelim' çağrısına Kılıçdaroğlu bakın ne yanıt vermiş! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR18 YORUM
  • misafir 06 Ağustos 2017 09:21 Muhaliflerin ağzını kapattınız,kendinizin de kulakları kapalı!Size her şey serbest muhaliflere yasak!

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Binali Yıldırım
BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

65. hükümette Başbakan olan Binali Yıldırım kimdir ve aslen nerelidir? Binali Yıldırım'ın özgeçmişi şöyle; 1955 yılında Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakül

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro