eposta yazdır zoom+ zoom-

Yeni anayasada ilk tur görüşmeleri bitti

Yeni anayasada ilk tur görüşmeleri bitti

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin yeni anayasa görüşmelerinde ilk tur tamamlandı. MHP'nin teklifini AK Partili Abdülhamit Gül, Başbakan Binali Yıldırım'a iletecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-11-2016 21:48 - Güncelleme: 22-11-2016 00:32

AK Parti ve MHP arasındaki anayasa görüşmelerinin ilk turu bitti. AK Partili Abdülhamit Gül, MHP'nin görüşlerini Başbakan Binali Yıldırım'a iletecek.

AK Parti ve MHP dün anayasa müzakere masasında buluştu. Görüşmede başkanlık sistemini öngeren teklif ele alındı. MHP yazılı bir teklifle gitmezken görüş ve hassasiyetlerini AK Parti'ye sözlü olarak iletti.

AK Parti ve MHP arasındaki ilk müzakerenin mecliste gerçekleştiği öğrenildi. Görüşme öncesinde ise buluşma yeri de saati de duyurulmadı.

İKİ KİŞİLİK MÜZAKERE MASASI

Müzakere masası iki kişilikti. AK Parti'den Abdulhamit Gül, MHP'den Mehmet Parsak. Teklif geçen hafta pazartesi günü MHP'ye iletilmiş. MHP lideri Devlet Bahçeli de salı günü partisinin grup toplantısında teklifi inceleyeceklerini açıklamıştı.

Teklifi inceleyen MHP'li kurmaylar da bir rapor hazırladı ve bu rapor MHP liderine sunuldu. MHP'li Parsak cumartesi günü de MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştü.

Bu görüşmede Bahçeli'nin görüş ve hassasiyetlerini not eden Parsak, müzakere masasında bu görüşleri AK Partili muhatabına aktardı. MHP'nin beklentisi AK Parti'nin teklifte bazı maddeleri revize edeceği yönünde. İlk müzakere sonunda MHP bu yönde bir izlenim edindi.

MHP İÇİN OLMAZSA OLMAZLAR

Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumluluğu, denetim ve yargılanması MHP açısından kritik maddeler. AK Parti bu maddelere ilişkin önerilerini gözden geçirebilir.

MHP ikinci buluşma için AK Parti'den gelecek haberi bekliyor. İlk müzakerede dile getirdiği hassasiyetlerin de dikkate alınmasını istiyor. Müzakerelerdeki amaç ise her iki tarafın da evet diyebileceği bir metin ortaya çıkarmak.

MHP'li Mehmet Parsak "Müzakerelerin amaç metni olgunlaştırmaya çalışmak, eğer metin belli bir olgunluğa erişirse kamuoyuyla paylaşılır" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yeni anayasada ilk tur görüşmeleri bitti haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • VATANDAŞ 22 Kasım 2016 10:28 DEVLET BAHÇELİ'NİN KAFASINDA BİNBİR TİLKİ DOLAŞIYOR, KANAATİNDEYİM. AKPARTİ, MHP'YE DİKKAT ETMELİDİR. MHP'NİN TUZAĞINA DÜŞMEMELİ, ACABA MHP NEDEN BU KONUNUN ÜZERİNE BU KADAR DÜŞÜYOR HALEN ANLAMIŞ DEĞİLİM. AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE ATALIM ATASÖZÜNE İYİ BAKMAK LAZIM. İNŞALLAH AKPARTİ BU KONUDA TUZAĞA DÜŞMEZ. EĞER AKPARTİ TUZAĞA DÜŞERSE, HEPİMİZ TUZAĞA DÜŞERİZ. AKPARTİ SEVDALISI OLDUĞUM İÇİN, KURULUŞUNDAN BERİ SEVDİĞİM AKPARTİ DİKKATLİ OLMALIDIR.

    CEVAP YAZ 0 10

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro