eposta yazdır zoom+ zoom-

Türban raporu mahkemede

Türban raporu mahkemede

Türbanı üniversiteleri serbest bırakan düzenlenmeyle ilgili rapor, Anasayasa Mahkemesine sunuldu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-05-2008 19:08 - Güncelleme: 16-05-2008 19:08
Türbanı üniversiteleri serbest bırakan düzenlenmeyle ilgili Anayasa Mahkemesi Rapörtörü, raporunu Anasayasa Mahkemesine sundu.

CHP ve DSP, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren 5735 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un birinci ve ikinci maddelerinin iptali veya yok hükmünde olduklarına karar verilmesi ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması'' istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Raportör Can, hazırladığı raporu bugün Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a teslim etti. Haşim Kılıç da raporun birer örneğini üyelere dağıttı.

Raporun üyelerce incelenmesinin ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın belirleyeceği bir günde, anayasa değişikliğinin ''iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması'' istemi karara bağlanacak.

Davayı, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Raportörün raporu, Anayasa Mahkemesi üyeleri için bağlayıcı nitelik taşımıyor.
PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro