eposta yazdır zoom+ zoom-

KHK'larda bomba değişiklikler! Özel Harekatçı olmak için...

KHK'larda bomba değişiklikler! Özel Harekatçı olmak için...

TBMM'de 676 ve 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) maddeleri kabul edildi. KHK’lardan bazı düzenlemeler çıkarılırken, bazı düzeltmeler yapıldı. İşte en dikkat çekenleri..

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 01-02-2018 08:43 - Güncelleme: 01-02-2018 10:22

TBMM Genel Kurulu’nda, OHAL kapsamında çıkarılan 676 ve 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) maddeleri kabul edildi. KHK’lardan, diğer kanunlarda bulunan hükümler ile uygulama kabiliyeti kalmayan düzenlemeler önergelerle çıkarılarak, uyum düzenlemeleri yapıldı. Özel Harekat alımında KPSS şartı geri getirildi. Korucularla birlikte köy veya mahalle muhtarları ile belediye başkanlarına da silah taşıma hakkı verildi. Sivil Toplum kuruluşlarına ücretsiz dersane açma izni verildi.
 
İşte dün kabul edilen 2 KHK'daki flaş değişiklikler: 

ÖZEL NAREKATA KPSS ŞARTI: Özel harekât polisi alımında KPSS şartı aranmamasına yönelik düzenleme, 676 sayılı KHK’dan çıkarıldı. Böylece özel harekât alımında KPSS şartı getirildi.

SİLAH TAŞIMA İZNİ: Güvenlik korucularının yanı sıra köy veya mahalle muhtarları ve belediye başkanlarına da bir adet silah taşıma hakkı veriliyor.

STK'LARA KURS AÇMA İZNİ: Sivil toplum kuruluşlarının örgüt eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açması düzenlemesi yapıldı.

AVUKAT DÜZENLEMESİ: Daha önce müdafinin mazeretli olarak gelmemesi veya duruşmayı terk etmesi halinde duruşmaya devam edilmesi uygulamasından geri adım atıldı. Yeni düzenlemede avukatlar mazeret bildirdiklerinde duruşmaya devam edilmeyecek. Mazeretsiz olarak duruşmaya gelmemesi veya terketmesi halinde duruşmaya devam edilebilecek.

EMEKLİ SUBAYLARA GÖREV: Pilotların yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı birimlerde personel ve askeri öğrenci temin faaliyetine yönelik hizmetlerin yürütülmesi için emekli subay ve astsubaylar görevlendirilecek.

CAZİBE MERKEZLERİ: Yatırımı ve bölgesel kalkınmaya teşvik amacıyla Hazineden sağlanacak kaynakla Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. aracılığıyla sağlanacak desteklerden oluşan Cazibe Merkezleri Programı’na ilişkin düzenleme çıkarıldı.

KEFİLLERİN ŞAHSİ MALLARI: TMSF’nin kayyum olarak atandığı şirketlerde, şirketin doğrudan veya dolaylı borçlarının ödenmesi için kefil olanların şahsi mal varlığı değerleri de dikkate alınacak. Bu çerçevede kararnamenin yayımlandığı tarih itibarıyla başlatılmış olan takip ve tahsil işlemlerinde bu hüküm uygulanacak.

MİT ARAŞTIRMASI: Terör örgütlerine iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu emniyet tarafından belirlenen gerçek ve tüzel kişilerin yanı sıra bu kapsamda olduğu MİT tarafından bildirilen yurtdışı bağlantılı gerçek ve tüzel kişiler de kapsama dahil edildi. Bu işlemlerin yürütülmesinde görev alan kamu görevlileri yaptıkları iş ve işlemler nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmayacak. 

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN KHK'larda bomba değişiklikler! Özel Harekatçı olmak için... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • sultan 01 Şubat 2018 12:05 kafasına göre khk çıkarıyor sonra beğenmiyor değiştiriyor, bu ne ya Türkiye buna layıkmı, sultanlardan bıkmadıkmı. Her şey İYİ olacak ama sultanlara değil

    CEVAP YAZ 7 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro