eposta yazdır zoom+ zoom-

Katar'dan Türkiye'ye dev yatırım! İmzalar atılıyor

Katar'dan Türkiye'ye dev yatırım! İmzalar atılıyor

Katar ile Türkiye arasında ikili ticari ilişkiler, yeni nesil serbest ticaret anlaşmasıyla bir adım daha ileri götürülüyor. Taraflar bugün TEOA'yı paraflamak için bir araya gelecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 03-09-2018 20:25 - Güncelleme: 04-09-2018 00:14

Türkiye ile Katar arasında geniş ve kapsamlı yeni nesil serbest ticaret anlaşmalarından biri olan Türkiye-Katar Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması (TEOA) bugün paraflanacak.

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Ruhsar Pekcan ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Casim Al Sani, TEOA'yı paraflamak üzere bir araya gelecek.

Pekcan'ın davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret edecek Al Sani, Ticaret Bakanlığında heyetler arası görüşmelere katılacak. Görüşmelerin ardından iki bakanın geniş ve kapsamlı yeni nesil serbest ticaret anlaşmalarından olan Türkiye-Katar TEOA'yı paraflaması için tören düzenlenecek.

GİRDİLER DAHA DA UCUZLAYACAK

Mal ve hizmet ticaretinde kapsamlı bir serbestleşmeyi amaçlayan söz konusu anlaşmayla başta petrol türevleri doğalgaz gibi girdilerin ucuza teminiyle üretimde maliyetlerin düşürülmesi hedefleniyor.

Telekomünikasyon ve mali hizmetleri de kapsayan anlaşma, Türkiye'nin cari açığının daraltılması, ülkeye Katar sermayesinin çekilmesi konusunda ciddi bir atılım sağlayacak.

TÜRKİYE-KATAR TİCARİ İLİŞKİLERİ

Türkiye'nin Katar'a ihracatı 2018 yılının yedi ayında 611 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 195 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk müteahhitleri Katar'da bugüne kadar 14,8 milyar dolar değerinde 137 proje üstlenirken, Katar, proje bedeli sıralamasına bakıldığında Türk müteahhitlerinin en fazla proje üstlendikleri 8. ülke konumunda bulunuyor.

Merkez Bankası'ndan Katar açıklaması! 3 Milyar dolarlık imza

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Katar'dan Türkiye'ye dev yatırım! İmzalar atılıyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR32 YORUM
  • Aras 04 Eylül 2018 17:02 Katar küçük bir ülke olabilir ama dünyanın en büyük sıvılaştırılmış gaz rezervlerine sahip bir ülke ve dünyada şu anda enerji para ediyor

    CEVAP YAZ 6 0
  • Misafir 04 Eylül 2018 17:13 ülkemizi dilenci durumuna düşüren ,hazinedeki paraları har vurup harman savuran ejder suyuyla beslenenlerin allah en sevdiklerinin canına bela gelsin.

    0 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro