eposta yazdır zoom+ zoom-

Katalan lider Puigdemont'a şok! İade edilebilir

Katalan lider Puigdemont'a şok! İade edilebilir

Schleswig-Holstein Eyaleti Yüksek Mahkemesi, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'un İspanya'ya iadesine ilişkin, kamu kaynaklarının usulsüz kullanılması suçlamasına dayanan iade talebini kabul edilebilir buldu.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 12-07-2018 14:22 - Güncelleme: 12-07-2018 14:22

Almanya'da Schleswig-Holstein Eyaleti Yüksek Mahkemesi, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'un İspanya'ya iade edilmesine yeşil ışık yaktı. 

Alman Haber Ajansı dpa'nın haberine göre, mahkeme, ayrılıkçı Katalan lider Puigdemont'un İspanya'ya iade edilmesini isteyen savcılığın talebini kabul edilebilir buldu.

Mahkeme, Alman hukukunda karşılığı bulunmayan 'isyan' suçlamasına dayanan iade talebinin kabul edilemeyeceğini ancak kamu kaynaklarının usulsüz kullanılmasına dayanan iade talebinin kabul edilebilir olduğuna hükmetti.

PUIGDEMONT KARARA İTİRAZ EDECEK
Puigdemont'un avukatlarına yakın bir kaynak Katalan liderin kararı temyize götürebileceğini belirtti.

Başsavcılık, konuyla ilgili haziran başında Schleswig-Holstein Eyaleti Yüksek Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Katalonya'nın eski Başkanı Puigdemont'un liderliğindeki hükümet ekimde İspanya'dan tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş bunun üzerine Madrid özerk bölgenin kontrolünü eline almıştı. 

Madrid'in Puigdemont hükümetini feshetmesi sonrası Katalan lider hakkında 'isyan' ve 'kamu kaynaklarının usulsüz kullanma' suçlamaları nedeniyle Avrupa genelinde tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Önce Brüksel'e giden, ardından 25 Mart'ta Danimarka ile Almanya'yı birbirine bağlayan A7 otoyolunda gözaltına alınan Puigdemont sonrasında Neumünster cezaevine konulmuş ve yerel mahkeme tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

HER HAFTA POLİSE BİLDİRİM YAPMAK ZORUNDA
Schleswig-Holstein Yüksek Eyalet Mahkemesi, Puigdemont'un 'devlete karşı isyan' suçlamasından iadesini reddederek, 'kamu malını kötüye kullanma' suçlamasıyla ilgili bölümü daha sonra görüşmek üzere eski Katalan liderin şartlı tahliyesine karar vermişti. Şartlı tahliye kararı doğrultusunda Puigdemont'un Almanya'yı terk etmemesi ve her hafta polise bildirimde bulunması gerekiyor.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Katalan lider Puigdemont'a şok! İade edilebilir haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 12 Temmuz 2018 15:22 Osmanlı, neredeyse son 150 yılını devlette reform çabalarına harcadı ve bu çabaların merkezinde, padişahın yetkilerini devlet bürokrasisine dağıtarak daha etkili bir yönetim kurması emeli vardı. Sadrazamlık müessesi, bu yüzden 18’inci yüzyıl sonlarında Saray’ın dışına taşındı.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro