YAZARLAR

İsmail GÜZEL

İsmail GÜZEL

iguzel@nestech.net @ rss Eklenme Tarihi: 31 Mart 2016 09:56 - Güncelleme: 31 Mart 2016 09:59

İnternet ve Veri Merkezi

Bu yüzyıl ve önümüzde ki yüzyılın, bilgi ve internet çağı olduğu kesinlik kazanmıştır.Artık her evde olan internet teknolojisi sayesinde, yeni çağa ayak uydurmak ve bilgiye kolayca ulaşmak bir tık ötede.

Ülkemizde ilk defa 1993 yılında, Tübitak ve bir kaç üniversite sunucuları üzerinden bağlanılıp bilgi aktarımı amacı ile kullanılan internet teknolojisi, bizlere yepyeni bir çağın kapılarını araladı. Günümüzde her isteyen, dilediği Internet Servis Sağlayıcı şirketler üzerinden bağlanabilmektedir.

Henüz yeni bir teknoloji olmasına rağmen onsuz bir hayatı hayal etmek artık bizler için çok zor.

İnternet, insan hayatının en önemli bileşenlerinden biri haline geldi.Nasıl ki tarih öncesi devirlerde; Kaba, Yontma ve Cilalı Taş dönemleri vardı, bugün de internet dönemi var.

İnternet, günümüzde keşfedilen bir çok nesneye ve teknolojiye ilham vermiştir.İnternetin varlığı her ne kadar bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile ortaya çıksada bilgisayar teknolojileri ve iletişim üzerinde etkisi büyük olmuştur.

İnternet'in kalbi olan veri merkezleri; sunucuların, depolama sistemlerin, veritabanları, cihazlar, erişim şebekeleri, yazılım ve uygulamalar gibi ek sistemleri barındıran teknolojik tesislerdir.

Enerji, aydınlatma, telekomünikasyon, internet, ulaşım, şehir trafiği, bankalar, güvenlik sistemleri, kamu sağlığı, eğlence ve modern internet yaşantımızın çoğu veri merkezleri tarafından kontrol edilir.

Günümüzün gelişen teknolojileri ve uygulamaları veri merkezlerinde çok daha güvenli, daha da önemlisi, haftanın 7 günü, günün 24 saati hizmetin alınabildiği ve uzaktan yönetilen sistemler haline geldi.

Teknolojinin pahalı olduğu geçmiş dönemlerde sadece büyük şirketlerin yararlandığı veri merkezleri, artık teknolojinin çok daha ucuzlaması ile de orta ve küçük işletmelerinde faydalandigi alanlar oldu.

Veri merkezleri, son derece eğitimli ve deneyimli sistem mühendisleri tarafından yönetilir. Sunucular, birbirlerine bağlantılı olup fiber optik kablolar sayesinde dış dünyaya açılırlar.

Facebook'da yaptığımız bir paylaşım yahut bir telefon konuşmamız veri merkezlerindeki bu sunucular üzerinden gerçekleşir.

Aktif kullanıcı sayısı milyarları bulan Facebook, sanal dünyanın en işlek sitesi olmakla beraber bu hızlı büyümeyi de destekleyecek kapsamlı bir altyapı inşa ettiler.Zamanla, şirketin web sunucuları ve depolama üniteleri ülke çapında veri merkezlerine yerleştirildi.Her bir veri merkezi binlerce sunucuya ev sahipliği yapmakta.

Google'ın, Facebook ile ilgili bir araştırmasına göre, ayda bir trilyon dan fazla sayfa gözlenmektedir. Facebook, şu anda dünya da kullanılan toplam internet trafiğinin yüzde 10'unu kulanmakta.

İnternet trafigi, Google'dan biraz daha fazla.

Her gün 500 milyon üzerinde yeni Fotoğrafın paylaşıldığı Facebook da, bu kadar büyük aktiviteyi ve trafiği desteklemek için iki tane devasa veri merkezi inşa edildi ve iki tane daha inşa halinde olan veri merkezleri var. Ülke genelinde de toplamda kiraladıkları 9 ayrı veri merkezleri var.

İnternet, artık heryerde ve herşeyi değiştirmeye devam ediyor.

https://twitter.com/iastoriaa
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İnternet ve Veri Merkezi yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
İsmail GÜZELDİĞER YAZILARIİsmail GÜZEL
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro