SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

İngiltere parlamentosundan bir ilk: Robot 'tanık' oldu

İngiltere parlamentosundan bir ilk: Robot 'tanık' oldu

İNGİLTERE'deki Middlesex Üniversitesi'nde ikamet eden Pepper (Biber) isimli robot bir davaya tanıklık etmek üzere parlamentoya çağrıldı. Pepper, bir yasama organı karşısına çıkan ilk insan dışı varlık olarak tarihe geçecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-10-2018 00:30 - Güncelleme: 11-10-2018 00:30

Pepper (Biber) isimli robot, gelecek hafta Avam Kamarası'nın Eğitim Seçilmiş Komitesi'nin yapay zeka, robot bilimi ve 4. Sanayi Devrimi (Endüstri 4.0) konusunda tanıklık yapacak. 

'ENDÜSTRİ 4.0, EN BÜYÜK MEYDAN OKUMA'
Yapay zeka gibi teknolojideki hızlı değişimlerin ülkenin gelecek on yıllarda uğraşacağı en önemli konulardan biri olacağını belirten Komite Başkanı Robert Halfon "Gelecek 10-20-10 yılda ulusumuzun karşılacağı muhtemelen en büyük meydan okuma 4. Sanayi Devrimi olacak" dedi.

İngiliz parlamentosunun bu meydan okumayla ilgili bilgi almak istediği kaynaklar arasında yer alan Pepper (Biber), Japon elektronik şirketi SoftBank tarafından geliştirilip 2014'ten beri faal olan, 2 HD kamera, 4 mikrofon ve göğsüne yerleştirilmiş dokunmatik ekranla donatılmış bir robot.

'KORKMAYIN, MATRIX OLMAYACAK' 
Stephen Hawking gibi bilim insanları, Elon Musk gibi teknoloji yatırımcılarının yapay zeka teknolojisinin insanlığa tehdit oluşturabileceğine dair endişelerini reddeden Halfon, "Matrix'i yaşayacağımızı sanıyorsanız, öyle olamayacak. Bence heyecanlı, ilgi çekici ve temelde potansiyeli gösteren şekilde olacak" dedi.

Robotun tanıklığını da "Oyuncak tanıtımı gösterisi değil, robot bilimi ile yapay zekanın potansiyelinin, bunların beceriler üzerindeki etkisinin gösterilmesi olacak" diye değerlendirdi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İngiltere parlamentosundan bir ilk: Robot 'tanık' oldu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro