eposta yazdır zoom+ zoom-

İngiliz Times'a konuşan Kılıçdaroğlu söz verdi!

İngiliz Times'a konuşan Kılıçdaroğlu söz verdi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kin kusan İngiliz Times gazetesine konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 17-07-2017 11:05 - Güncelleme: 17-07-2017 11:05

Times gazetisine röportaj veren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi "demokrasiye geri döndürme" sözü verdi. Kılıçdaroğlu, bundan sonra daha fazla sokak protestosu düzenleyeceğini söyledi.

Öte yandan 15 Temmuz etkinliklerini değerlendiren Times gazetesi, tepki çeken ifadeler kullandı.

İngiliz The Times gazetesinin, Pazartesi günkü başyazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü etkinliklerini "düşmanlarının canına okumak ve gücünü artırmak için kullandığı" ifadesi yer aldı.

ÇİRKİN NİTELEME

"Ankara'nın Sultanı" başlıklı yazıda, darbe girişiminin İstanbul'da yapılan yıldönümü etkinliklerinde Erdoğan'ın "destekçilerini toplama", ayrıca gözaltı ve tutuklamaları "meşrulaştırma" fırsatı bulduğu belirtildi.

Gazete, İstanbul'daki etkinlikler için "Gösterişli dili ve tehditkar tonuyla bir Sovyet komünist partisi prodüksiyonuna" benzediği görüşünü paylaştı.

NATO İDDİASI

Darbe girişimi sonrası geçtiğimiz bir yılda yaklaşık 150 bin kişinin tutuklandığı, gözaltına alındığı, kovulduğu ya da görevden alındığı kaydedilen yazıda, Erdoğan'ın dış politikada attığı adımlara da dikkat çekildi:

"Erdoğan IŞİD'e karşı savaşan Kürt gruplara saldırarak ABD'yi kızdırdı. Bir Rus jetini düşürerek, Vladimir Putin'le yakın bir ittifak kurarak ve son dönemde Katar'a olan ambargosu sonrası Suudi Arabistan'a meydan okuyarak, Nato'lu müttefiklerini alarma geçirdi."

Yazıda Erdoğan'ın yaptığı 'Nazi' benzetmesi ile "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) olası üyeliğini belirleyecek olan Almanya ve Hollandalı liderlere de hakaret ettiği" belirtildi.

TÜRK'ÜN HAYSİYETİNİ AYAKTA TUTACAĞINI SÖYLEYEREK BAŞARIYA ULAŞTI

"Ama bunların hiç biri Erdoğan'ı kaygılandırmıyor" diye devam eden yazıda, "Cumhurbaşkanı Türkiye'yi düşman dış güçlerin mağduru gibi resmederek, destekçilerine onları ve Türk'ün haysiyetini ayakta tutacağını söyleyerek başarıya ulaştı" denildi.

Öte yandan, Times'ın başyazısına göre Erdoğan "kendilerini güçten ve nüfuzdan dışlayan dindarlar ile laikler arasındaki ayrımı kasten ateşlemekle" suçlanıyor.

DAHA FAZLA SOKAK PROTESTOSU

Gazetenin muhabiri Hannah Lucinda Smith'in Kılıçdaroğlu ile yaptığı röportaj, Adalet Yürüyüşü'nü merkezine aldı. Kılıçdaroğlu röportajında Türkiye'yi "demokrasiye geri döndürme" sözü verdi. Bundan sonra daha fazla sokak protestosu düzenleyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 15 Temmuz darbe girişiminin karşısındayız. Yaşananları, 'halkın demokrasi savaşı' olarak tanımlıyoruz. Ama diğer yanda bir de 'Saray'ın 15 Temmuz'u var. Saray darbe girişiminden yararlandı ve beş gün sonra olağanüstü hâl ilan etti. Biz buna 'Saray'ın darbesi' diyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve partisi için "Artık terör örgütleriyle birlikte hareket etme noktasına geldi" açıklamasını yapmıştı.
 "Terörist tanımını kabul etmiyorum, hatta buna gülüyorum" diyen Kılıçdaroğlu, şu görüşleri dile getirdi:

"Özgür bir ruhum olduğu gerçeğiyle baş edemiyorlar. Eğer biri demokratik olmayan bir kültürden geldiyse, benim yürüyüşüme de terörist yürüyüş diyecektir."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İngiliz Times'a konuşan Kılıçdaroğlu söz verdi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR28 YORUM
  • esentepe03 18 Temmuz 2017 14:32 vay vay vay vay gilictar söz vemis demograsiyi getircen diye bu demokrasi nerdeymis nereye gitmis nerden nasil getircek ya güldürmesin kendine zaten hep yaptigida o ya eline alir bir kagit parcasi bak biz demokrasiye böne sahip ciktik bunlari sunlari yaptik der gecer kim takar senin gibi yalova kaymakamini seni kendi partinde bile adam yerine gomeyola gari sen ve cahil halkpartisi bittiniz siz yakinda sizinde olu marsiniz calinir cünkü siz anca ondan anleyonuz hey yavrum hey demokrasiyi getirmeye söz vermis kime TÜRKIYEmin birinci sinif düsmani ingilize hade len de get senmi getircen derle insana senin okkan bunu yapmeye hayatta yetmez arkades.

    CEVAP YAZ 0 26

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro