eposta yazdır zoom+ zoom-

Hangi ilin nesi meşhur?

Hangi ilin nesi meşhur?

Yemeden içmeden dönmeyin.. Yolunuz bu illere düşerse mutlaka tadılması gereken lezetler var.. Neler mi? Buyrun bakın!

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 29-07-2009 15:40 - Güncelleme: 26-10-2015 20:34

Türkiye'nin her karış toprağı kültürel zenginliği tarihi dokusu insanı büyüleyen doğasıyla görülmeye değer.

Anadolu'nun verimli topraklarıyla yetişen çeşitli ürünlerden yapılan yemeklerin yer aldığı ve bölgelere göre farklılık gösteren sofralarımız her damak zevkine hitap edecek tatları da cömertçe sunmakta.

Tatile çıkanlar, iş için gidenler yolu bu illerden geçenler için bulunmaz bir lezzet rehberi.. Gittiğiniz yere has leziz yemekler ve tatlıları tatmadan sakın dönmeyin

İşte bazı illerin yöresel lezzetleri

 

[PAGE]

  


MERSİNDamak tadına düşkünler için farklı bir tatlı alternatifi de özelilkle Ramazan ayında rağbet gören, yöreye özgü kerebiç tatlısı. İrmik, ceviz veya antep fıstığı ile şeker karışımıyla yapılan tatlıya katılan çöven otundan elde edilen süt görünümlü köpük de bu tatlıya ayrı bir lezzet katıyor.


Tantuni, Mersin'e gelenlerin mutlaka tatması gereken bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.Hediye götürmek isteyenlere cezerye öneriliyor. Cezerye havuç, toz şeker, bisküvi, ceviz veya antep fıstığının karışımıyla elde ediliyor. 

[PAGE]

  

ISPARTAIsparta ağız tanıda düşkünler için de eşsiz lezzetler sunuyor. Isparta meşhur şiş köftesiyle damak tadında önemli yere sahip olma özelliğini sürdürüyorKentin en önemli simgelerinden Gül lokumu da yemeden geçilmeyecek lezzetler arasında yer alıyor.

Kentin en önemli simgelerinden biri olan gülden yapılan reçeller de meraklısına eşsiz tatlan sunuyor.

Son yıllarda, asırlardır düğün yemeği olarak sunulan kabune ile tereyağlı irmik helvası da restoran menülerinde yer alıyor

 

[PAGE]

  

HATAYZiyaretçilerin kağıt kebabı, künefesi, örüğü humusu zengin mutfağıyla farklı damak tatlarına hitap ediyor. 

 

[PAGE]

  

ADANA

Ömrü uzattığı belirtilen ve hatta Lokman Hekim'in iksiri olduğu ileri sürülen bol köpüklü misis ayranıyla yenilen sıkmalar, ziyaretçilerin damağında güzel bir lezzet sunuyor.Kentte onlarca kebap lokantası bulunsa da, Adana kebabının "tarihi kazancılar çarşısı'nda, bol yeşillik pişmiş yeşil biber ve domates ezme çoban salata ile birlikte çarşının nostaljik havasında yenilmesi öneriliyor Kebabın yanında ise tercihe göre acılı ya da acısız şalgam öneriliyor.

Adana'nın sıcağından bunalanlar ve kebaptan sonra tatlı yemek isteyenler için farklı bir alternatif ise "bıcı bıcı''. Genellikle sokak tezgahlarında satılan nişastadan yapılan ve rendelenmiş buz, gül suyu pudra şekeri katılarak yapılıyor.

 

[PAGE]

  

ANTALYAAntalya'nın belki yarım asırdan fazladır tok tuttuğu için özellikle Ramazan aylarında yediği üzeri susam ve yarım badem içleri ile süslenmiş tahinli, hafif şekerli kurabiyesi bağaca da bilinen önemli lezzetlerden biri.Eskiden yanık sütle yapılan dondurma günümüzde Antalya'nın kendine özgü, vazgeçilmez tadılması mutlaka tavsiye edilen önemli lezzetleri arasında yer alıyor.Serpme börek kentin ara sokaklarındaki eski pasajların içinde küçük dükkanlarda sade peynirli ve kıymalı yapılarak sabahın ilk ışıklarında tüketiliyor.Başka yerde lezzetine rastlanmayan şiş köfte ile bol tahinli, sirkeli, üzeri yumurta, domates ve soğan dilimleri ile donatılmış en üstüne de maydanoz serpilmiş Antalya piyazı, kentte hemen her köşe başındaki lokantada yenilebilir.Kabuğu ağza alındığında kolayca sıyrılan sarı renkte ve çerez gibi yedikçe insanın bırakamadığı Tirmis, Antalya'da pazarlarda ve tezgahlarında satılıyor

 

[PAGE]

  

BURDURYörenin simgesi ceviz ezmesi de Burdur'a gelenlerin yanlarında hediye olarak götürdüğü kentin önemli lezzetleri arasında yer alıyor. 

[PAGE]

  

BALIKESİRSusurluk ayranı ve tostunun çekiciliği sayesinde, İstanbul'dan İzmir'e gidenlerin mola verdiği yerlerin başında geliyor.

Tanınmış Ayvalık tostu, peynir, sucuk ve salamın da aralarında bulunduğu bol malzemeli doyurucu ve lezzetli bir öğün geçirilmesini sağlıyor.Balıkesir'e özü döner kebabın faklı versiyonu diyebileceğimiz tirit mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında.

 

[PAGE]

  


TEKİRDAĞ


Tekirdağ köftesinin tadına mutlaka bakılmalı ve kendine özgü tadı ile peynir helvasının keyfi çıkartılmalı.

 

[PAGE]

  


BURSABursa konuklarını dünyaca ünlü tarihi iskender kebabı ile ağırlıyor. Tereyağ salça ve yoğurt iskender kebabının olmazsa olmazlarından.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro