01 Eylül 2015
 • İstanbul
  32°C

   
 • Ankara
  33°C

   
 • İzmir
  37°C

   
Piyasalar
 • USD2,92
 • EURO3,28
 • ALTIN700,00
 • BIST 10075210,37
X Kapat

GÜNDEM

Güncelleme :06-04-2012 11:20|Haber Tarihi :05-04-2012 17:340 Yorum

Fethullah Gülen'den çarpıcı açıklama!

Gülen Cemaati 'AK Parti ile taht oyunları'' iddiaları hakkında ilk kez geniş bir açıklama yaptı.

Fethullah Gülen'den çarpıcı açıklama! Fethullah Gülen'den çarpıcı açıklama! Fethullah Gülen'den çarpıcı açıklama!

Cemaatin yayın organı olarak bilinen ''Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı''nın internet sitesinde yayınlanan açıklama, AKP-Cemaat ilişkisini ayrıntılı olarak değerlendiriyor...

İŞTE O AÇIKLAMA....

Son dönemde, kamuoyunda "cemaat-iktidar gerilimi", "cemaat-siyaset ilişkileri" gibi çeşitli başlıklar altında farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Türkiye, demokratikleşmekte olan bir toplumdur ve kamuoyunun istediği konularda serbestçe tartışma yapması demokrasinin doğal bir neticesidir. 

Öte yandan, Hizmet'e gönül verenler bütün yapıcı tenkitlere açıktır ve bunlardan istifade edilmesini bir vazife olarak görür. Ancak süregelen tartışmaları toplum açısından daha faydalı hale getirmek için hem kavramları doğru kullanmak hem geniş kitleleri alakadar eden meselelerde daha sahih bilgilere dayanmak şarttır.

GÜLEN'İN HİZMETLERİ TÜRKİYE'YLE SINIRLI DEĞİL

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin düşünce dünyasından ilham alan ve kendisini "Hizmet" olarak tanımlayan sosyal hayır ve hizmet faaliyeti ile ilgili tartışmalar Türkiye'ye özgü değildir. Hizmet ve onun entelektüel merkezinde bulunan Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında düşünce dünyasının neredeyse her mertebesinde (gazete, dergi, üniversite, konferans, tez, çalıştay...) çok sayıda çalışma doğudan batıya pek çok ülkede yıllardır ortaya konulmaktadır. O açıdan bir ölçüde entelektüel dünyamız, Hizmet denilen küresel fenomenin anlamı ve pozisyonu hakkında kapsamlı bir tartışma yapmak konusunda geç bile kalmış denilebilir.

TÜRKİYE'NİN ENTELEKTÜEL BİRİKİMİNİ EKSİK BULDU

Diğer önemli bir sorun ise Türkiye'nin uzun yıllar kapalı bir toplum olarak yaşaması neticesinde şeffaf bir tartışma ortamının oluşamamış olmasıdır. Uzun yıllar süren vesayetin neticesi olarak, Türkiye'de entelektüel düzeyde dahi yapılan tartışmalar; yanlışlıklar, yanıltıcı ve indirgemeci akıl yürütmeler, yanlış teşbihler, abartılar, bilgi noksanlıkları, eksik gözlemlere ve maddi bilgi hatalarına dayalı kanaatler gibi zaaflarla müpteladır. Kamusal müzakere ve serbest tartışma yokluğu sonucu kendi kompartımanında yaşamaya alışmış, ancak diğer toplumsal hayat tarzları hakkında doğru bilgisi olmayan, bir tür gettoları andıran zihinsel yapılar meydana çıkmıştır. Özellikle dine ve dini pratiklerle ilgili kavramlara ve yapılara ait meselelerin doğru biçimde ifadesi neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bunun neticesi olarak din ile alakadar bir tartışmanın kaçınılmaz olarak temel unsurları olan sözgelimi tarikat, iman, cemaat, usul, füruat, teferruat, şiarlar gibi kavramların hiçbirinin anlamı doğru biçimde tanımlanmadan yanlış tartışmalara girilebilmektedir.

Bütün bu benzer nedenlerden dolayı ve nihayet son dönemde yapılan tartışmalar dikkate alınırsa, Hizmet ile ilgili bazı temel konuları daha açık olarak dile getirmek gerekli hale gelmiştir. Bu bağlamda Hareketle ilgili pek çok soru sorulabilir. Ama ilk olarak aşağıdaki soruların cevaplanmasını uygun buluyoruz.

•Hizmetin tanımı ve temel amacı nedir?
•Bu gönüllüler hareketi bir siyasal pozisyon alır mı?
•Hizmet'in siyasal hayatta referans aldığı değerler ve kurallar nelerdir?
•İkinci aşamada ise cevaplanılması gereken daha somut sorular bulunmaktadır:
•Hizmet ve siyasetten beklenti
•Hizmet ve Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti
•Devlet içinde Hizmet'in 'adamları' bulunmakta mıdır?
•Camia ve Ak Parti arasında bir kriz mi bulunmaktadır?
•Süregelen çeşitli yargısal ve bürokratik süreçlerin kendisine atfedilmesi karşısında Hizmet?
•Hizmet ve basın özgürlüğü.

HİZMET NEDİR?

Hizmet, ilhamını inançtan alan, evrensel insani değerler çerçevesinde, birlikte yaşama kültürü oluşturmayı hedefleyen, gönüllülerden oluşan bir sivil toplum hareketidir.

Hizmet, bir gönüllüler topluluğudur. Gönüllü olmanın koşulu bir karşılık beklemeden katkıda bulunmaktır. Başka bir açıdan eğer bir kimse yaptığı iş karşılığı siyasi, maddi veya başka bir beklenti içine girerse o, yapılan hizmetlerin temel ruhuna aykırı bir hal üzerinedir.

İkinci nokta sivil zemindir. Hizmet bir sivil harekettir. Ve sivil bir hareket olarak, hiç bir resmi programın, siyasetin yahut ajandanın parçası, tamamlayanı yahut onunla alakalı bir olay değildir. Aynı biçimde bu sivil hareket, hiç bir siyasi ajandanın yahut partinin karşıtı da değildir. Nihayetinde siyaset bilimcileri sivil hareketi üç esasa dayandırırlar: Gönüllü, özerk ve hükümet-dışı olması. Bu üç kritere sahip olan sosyal hareket sivil toplum hareketidir ve sivil karakter sayılmaya hak kazanmaktadır. O nedenle, kim resmi bir ajandanın yahut siyasetin bir kısmını dahi olsa Hizmet ile telif etmeye kalkarsa yine yapılan hizmetlerin temel ruhuna aykırı bir durum meydana getirmiş olur. Yine sivil olmak vasfının bir sonucu olarak, Hizmet'e gönül veren insanlar arasında bir resmi bağ, hiyerarşi olmadığı gibi çalışmalar âdem-i merkeziyet esasıyla yürütülmektedir.

Burada özellikle "cemaat ve siyaset" başlığı altında yapılan tartışmaları dikkatle ele almak gerekiyor. Hizmet'i bir siyasi partinin ortağı, örtülü destekçisi yahut karşıtı gibi okumak Hizmet'in temel tanımlarının kabul etmeyeceği bir durumdur. Hizmet'e gönül verenler, şiddet ve terör gibi evrensel hukukun reddettiği usullere başvurmayan bütün siyasi hareketlere demokratik bir açıdan saygı ile bakarlar. Ancak onların herhangi biriyle resmi olarak bütünleşmeyi yahut bir tanesine karşı zıt cephe almayı kendi telakkisine uygun bulmazlar.

Nitekim Hizmet'in dini, etnik yapısı, dili farklı pek çok ülkede itibar görmesi onun sivil olma vasfının bir sonucudur. Eğer bu hizmetleri yapan insanlar, sivil olmak vasfını ihlal eden ciddi durumlar içinde bulunsaydı ve çeşitli siyasi ve resmi programların parçası olsaydı küresel düzeyde farklı kültürlerce bu kadar benimsenemezlerdi.

Burada kritik bir nokta da şudur: İnsan yaratılışının doğal neticesi gereği bütün sosyal hareketlerde olduğu gibi Hizmet'te de bazı bireyler gönüllülük ve sivillik anlayışlarına uymayan bazı fiiller içinde bulunabilirler. Ancak bu hatalar Hizmet'e mal edilemez. Eğer bu hata yasadışı bir özellik taşıyorsa elbette muhatap hukuk olacaktır.

Yukarıdaki yapılan kısa tanım Türkiye'deki tartışmalara bir ölçüde olumlu katkıda bulunmak için yapılmıştır. Ülkede bir süredir Hizmet ile ilgili devam eden bir tartışma olduğu için, bu değerlendirmede Türk siyaseti ve gündemi temel referans çerçevesi olarak alınmıştır. O nedenle bu tanımdan Hizmet'in Türkiye-merkezci olduğu neticesi çıkarılamaz. Hizmet tarihsel ve sosyolojik olarak elbette Türkiye kaynaklıdır ancak onun değerleri ve temsil ettiği anlayış evrenseldir.

HİZMET HANGİ SİYASİ PARTİLERE DESTEK VERİR?

HABERİN DEVAMI İÇİN DİĞER SAYFAYI TIKLAYINIZ...Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Süper Ay Türkiye'de böyle görüntülendi
   GÜNCEL01 Eylül 2015854 Kez İzlendi!
   Süper Ay Türkiye'de böyle görüntülendiAy'ın Dünya'ya en yakın konumda olduğu ve bu nedenle yıl içinde yaşanan en büyük
   Balık avı sezonu törenle başladı
   GÜNCEL01 Eylül 2015449 Kez İzlendi!
   Balık avı sezonu törenle başladıMilas ilçesindeki Güllük balıkçı barınağında düzenlenen törende 2015-2016 balık avı sezonu başladı
   Ahmet Kural'ın yeni imajı şaşırttı
   MAGAZİN01 Eylül 2015
   Ahmet Kural'ın yeni imajı şaşırttı1454 Kez İzlendi!
   Sinir bozan troll; Doc.Dr Arif Çam
   YAŞAM31 Ağustos 2015
   Sinir bozan troll; Doc.Dr Arif Çam3051 Kez İzlendi!
   'Kadın dediğin onun gibi olmalı'
   YAŞAM31 Ağustos 2015
   'Kadın dediğin onun gibi olmalı'4112 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...