07 Ekim 2015
 • İstanbul
  21°C

   
 • Ankara
  19°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,96
 • EURO3,33
 • ALTIN718,00
 • BIST 10077258,59

POLİTİKA

Güncelleme :19-04-2013 14:34|Haber Tarihi :19-04-2013 12:540 Yorum

Erdoğan'ın kısık sesiyle duası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ahmet Hamdi Akseki Camii açılışında imamlara ve Diyanete çağrıda bulundu

Erdoğan'ın kısık sesiyle duası Erdoğan'ın kısık sesiyle duası Erdoğan'ın kısık sesiyle duası

İNTERNETHABER.COM- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Diyanet İşleri Vakfı tarafından yaptırılan Ahmet Hamdi Akseki Camii'nin açılışını yaptı. Erdoğan Diyanet ve imamlara çağrı yaparak camilerde çocukların engellenmemesini istedi.

Başbakan Erdoğan'ın yorgun ve sesinin kısık olduğu dikkat çekti. Erdoğan sesinin kısık olduğunu belirterek şair Arif Nihat Asya'nın dualı şiiriyle veda etti. Erdoğan'ın okuduğu şiirin her mısrasına vatandaşların "Amin" dediği görüldü. Erdoğan konuşmasının ardından cuma namazı kıldı.

Başbakan Erdoğan Konuşmasından satırbaşları...

-Buradan hem Diyanat İşleri başkanlığımıza hem imamlarımıza bir istirhamda bulunmak istiyorum. Lütfen camilerimizin içindeki ve avlularımızdaki çocuklarımızı rahatsız etmeyelim. Onlar hiçkimseye rahatsızlık vermez. Onların oyunları hiçbir mümini rahatsız etmez. Asıl biz camideki çocukları rahatszı etmeyelim. Bırakalım cami içinde koştursunlar, rahat olsunlar, oynasınlar. Eğer çocuklar camiden uzaklaşırsa bu milletin dayanağını kaybederiz.

-Şu kısık sesimle Arif Nihat Asya'nın sözleriyle şu duayı yapmadan ayrılmak istemiyorum:

Biz,kısık sesleriz...minareleri, Sen,ezansız bırakma Allahım! Ya çağır şurda bal yapanlarını,
Ya kovansız bırakma Allahım! Mahyasızdır minareler göğü de, Kehkeşansız bırakma Allahım! Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allahım!İLKLERİN CAMİSİ AÇILDI

Mücahit Yanılmaz, Diyanet İşleri Vakfı tarafından yaptırılan caminin özellikleri hakkında bilgi ahmet-hamdi-akseki-cami.jpgvermişti.

Caminin, Türkiye’nin en büyük kubbe çapına sahip olduğunu bildiren Yanılmaz, 33 metre kubbe çapında başka bir caminin olmadığını, yine kubbenin tabandan yüksekliğinin de 33 metre olduğunu söyledi. Caminin başından sonuna özgün bir çalışma ile yapıldığını anlatan Yanılmaz, geçmişle kopmayan, günümüzle harmanlanan bir cami inşa edildiğini söyledi. Mihrap, minber ve vaaz kürsüsünün bulunduğu cepheye dikkat çeken Yanılmaz, böyle bir cephenin dünyada olmadığını, çalışmaların özgün olduğunu ve üniversitelerin işbirliği ile yapıldığını dile getirdi.

IŞIKLANDIRMA VE SES SİSTEMİ TAMAMEN GİZLİ

Yine camide avize olmadığına da işaret eden Yanılmaz, tamamen gizli ışıklandırmaya sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda görünüşte hoparlörlere de rastlanılmayacağını aktaran Yanılmaz, ses düzeninin de tamamen gizli olduğunu kaydetti. Akustik sistem için aylarca üniversite hocaları ile çalıştıklarını ifade eden Yanılmaz, kubbenin alçıpeninin içine akustik yerleştirildiğinin altını çizdi.

Caminin ilkleri arasında el işi çinilerinin olduğunu bildiren Yanılmaz, belki de dünyada ilk olabilecek bir çalışmanın da camideki cemaate yetecek kadar ayakkabılığın olması olduğunu belirtti. Yanılmaz, dünyada ilk defa sinyalizasyon özelliğine sahip ayakkabılık yaptıklarına işaret etti.

caminin-ilkleri.jpg 

“ENGELSİZ CAMİ DE DİYEBİLİRİZ”

Yaklaşık 4 yıllık bir sürede caminin bittiğini kaydeden Yanılmaz, çalışmanın büyük bir kısmını proje çizim aşamasının aldığını belirterek, ince işçiliğe dikkat çekti. Türkiye’de Mimar Sinan’ın camilerinin zaten bilindiğine işaret eden Yanılmaz, kendilerinin kopya yapmadığını, tamamen özgün bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Bütün detayları düşündüklerini vurgulayan Yanılmaz, camiye ‘Engelsiz Cami’ de denebileceğini belirtti. Engelli vatandaşların otobüsten inip namaz kılmalarına kadarki süreç içerisinde herhangi bir engelle karşılaşmayacaklarını anlatan Yanılmaz, çok rahat bir şekilde namaz kılabileceklerini ve abdest alabileceklerini söyledi.Haberi Yazdır
Etiketler: recep tayyip erdoğan ,
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Günün en çok paylaşılan fotoğrafları
   MİZAH07 Ekim 20158162 Kez İzlendi!
   Günün en çok paylaşılan fotoğraflarıGündemden çıkmak kafa dağıtmak isteyenler için 50 harika fotoğraf...
   Tasarım harikası müthiş ürünler
   GÜNCEL06 Ekim 20158379 Kez İzlendi!
   Tasarım harikası müthiş ürünler2015 yılında üretilmiş hem çılgın hem de bir o kadar işe yarar acayip ürünler..
   'Vurur yüze ifadesi' capsleri
   MİZAH06 Ekim 2015
   'Vurur yüze ifadesi' capsleri5980 Kez İzlendi!
   Marshmallow hangi telefonlara gelecek?
   BİLİM/TEKNOLOJİ06 Ekim 2015
   Marshmallow hangi telefonlara gelecek?3959 Kez İzlendi!
   2015'in en iyi seyahat fotoğrafları
   GÜNCEL06 Ekim 2015
   2015'in en iyi seyahat fotoğrafları2952 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...