eposta yazdır zoom+ zoom-

DSP'nin 12 Haziran vaadleri

DSP'nin 12 Haziran vaadleri

DSP'nin 12 Haziran seçimleri için hazırladığı seçim bildirgesindeki vaadleri çok konuşulacak.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 01-05-2011 17:56 - Güncelleme: 16-10-2015 17:24

DSP'nin yarın açıklanacak seçim bildirgesinde, seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 5'e indirilmesi, Cem Evlerinin ibadethane sayılması, gazetecilere yıpranma hakkının yeniden verilmesi, YÖK'ün ve üniversiteye giriş sınavlarının kaldırılması, herkese sınavsız üniversite eğitimi, Karadeniz'den Akdeniz'e demiryolu inşa edilmesi gibi vaatler bulunuyor.

Alınan bilgiye göre, "Çokça Üreten, Hakça Bölüşen Türkiye İçin Çözüm DSP" adı verilen seçim bildirgesinde, 22 ana başlıkta ülke sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri yer alıyor.

Türkiye'nin 2023 yılında 'küresel bir güç' olmasının hedeflendiği belirtilen bildirgede, "milletvekillerinin, dokunulmazlıklarının kaldırılmasına gerek olmaksızın tutuksuz yargılanabileceği, 100 üyeli Cumhuriyet Kurultayı kurulacağı ve bu Kurultayın, Cumhurbaşkanını seçeceği, Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerinin sınırlandırılacağı, hukuk dışı telefon dinleme uygulamasına son verileceği, tutukluluk süresinin yargısız cezaya dönüşmesi önleneceği, seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 5'e indirileceği, seçim ittifakları için yasal düzenleme yapılacağı" gibi vaatler bulunuyor.

CEMEVİ PROJESİ

Bildirgede ayrıca, Cem Evlerinin kanunen ibadethane sayılacağı, Hacıbektaş Üniversitesi kurulacağı, Esnaf ve Sanatkarlar Bakanlığı kurulacağı, temel gıda maddelerinde KDV oranının yüzde 1'e indirileceği, her aileden en az bir kişiye vatandaşlık hakkı olarak devlet güvencesinde iş imkanı sağlanacağı gibi vaatler yer alıyor.

ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ

Gazetecilerin ellerinden alınan yıpranma hakkının tekrar verileceği, Toprak Bankası ve Toprak Su Genel Müdürlüğü'nün kurulacağı, YÖK'ün ve üniversiteye giriş sınavlarının kaldırılacağı, ortaöğretimden mezun olan herkese sınavsız üniversite eğitim olanağı sağlanacağı belirtilen bildirgede, sağlık hizmetinin ücretiz olacağı, demiryolu taşımacılığına önem verileceği, Karadeniz'den Akdeniz'e, Samsun ve Mersin limanları arasında demiryolu inşa edileceği, Karadeniz ile İran arasında ulaşımın ise Trabzon'dan başlayan demiryolu bağlantısı ile sağlanacağı gibi projeler bulunuyor.

DSP'nin iktidara gelmesi halinde ayrıca, Dış Türkler Bakanlığı kurulacak, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu çözülmeden, Ağrı Dağı'nın Ermenistan sınırları içinde gösterilmesinden vazgeçilmeden, Türkiye-Ermenistan sınır kapısı açılmayacağı, Çin ve Hindistan ile çok yönlü ilişkiler geliştirilecek.

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro