eposta yazdır zoom+ zoom-

Cep telefonlarına ek vergi getirildi mi?

Cep telefonlarına ek vergi getirildi mi?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin teknolojide ek vergi olmayacak sözlerinin ardından yürütülen ek vergi soruşturması kapatılmadı. 6 aylık ek süre hakkı kullanıldı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-09-2015 09:56 - Güncelleme: 25-10-2015 22:40

Ekonomi Bakanlığı, cep telefonlarına ek vergi getirmeye yönelik açtığı korunma önlemi soruşturmasını 6 ay uzatma kararı aldı.

Yeni takvime göre soruşturmanın en geç Mart 2016’da tamamlanması gerekiyor. Bilindiği gibi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2 Temmuz’da cep telefonu, tablet bilgisayar ve elektronik ürünlere ek vergi geleceğini açıklamıştı. Zeybekci, 17 Ağustos’ta ise “Vergi asla olmayacak” diyerek ek vergiden vazgeçildiğini söylemişti. Zeybekci’nin açıkladığı ürünlerden halihazırda sadece ithal cep telefonu için soruşturma yürütülüyordu.

cep-telefonlarina-ek-vergi-getirildi-mi.jpg

"TEŞVİK EDİCİ KARARLARIMIZ VAR"

Aralık 2014’te açılan soruşturmanın mevzuata göre olumlu veya olumsuz 9 ay içinde sonuçlandırılması gerekiyordu. İthalatta Korunma Önlemleri Yönetmeliği’ne göre 9 ay içinde sonuçlanmayan bir soruşturma tek seferliğine 6 ay daha uzatılabiliyordu. Zeybekci’nin açıklamaları sonrasında soruşturmanın bir önlem kararı alınmadan kapatılması bekleniyordu. Dokuz aylık süre 5 Eylül’de sona erdi. Ekonomi Bakanlığı ise soruşturmayı kapatmayıp, mevzuattaki uzatma hakkını kullandı. Böylelikle soruşturmanın en geç 5 Mart 2016’da karara bağlanması gerekliliği ortaya çıktı. Bakan Zeybekci, "Hükümetimizin tablet, cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi, telafi edici vergi gibi uygulaması asla olmayacak. Ama cep telefonunun Türkiye’de üretilmesini destekleyici, teşvik edici kararlarımız var. İnşallah yakın gelecekte sonuçlarını alacağız" sözleriyle, üretimi çekme yönünde planlar yapıldığını açıklamıştı.

DEVLER TARAF OLDU

Bugüne kadar soruşturmaya taraf olarak, Ekonomi Bakanlığı’na ek vergi getirilmemesi yönünde görüş gönderen uluslararası yabancı markalar oldu. Samsung, Nokia, LG, Huawei ve ZTE doğrudan yazılı görüş veren markalar arasında yer aldı. Ayrıca Vodafone Türkiye de soruşturmada taraf olarak ek vergiye karşı çıkan görüş yolladı. Şirketlerin yanı sıra AB Türkiye Delegasyonu, Tayvan Ekonomik Bakanlığı, Çin Makineler ve Elektronik Ürünler Ticaret Odası ek vergi karşısında yer alan kurumlar olarak soruyturmaya katıldı. Cep üreticisi şirketler ve resmi kurumlar cep telefonlarına ek verginin Dünya Ticaret Örgütü uygulamalarına aykırı olduğunu ve gelmesi halinde konuyu bu kuruma taşıyacaklarını bildirmişti.

BİR AYDA 100 BİN TELEFON SATILDI

Ek vergi geleceği beklentisinin zirve yaptığı temmuz ayında ortalamanın 100 bin adet üzerinde cep telefonu satıldı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Cep telefonlarına ek vergi getirildi mi? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro