eposta yazdır zoom+ zoom-

Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya diyalog çağrısı

Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya diyalog çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Ege Denizi'nde yaşanan olayla ilgili yaptığı açıklamayı gördüklerini ifade ederek gerginliği artırılmasını istemediklerini söyledi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 13-12-2015 19:24 - Güncelleme: 14-12-2015 01:09

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Ege Denizi'ndeki olayla ilgili olarak yaptığı açıklamayı gördüklerini söyleyerek Türkiye'nin gerilimden yana olmadığını söyledi. Olayla ilgili olarak Türk balıkçıya ulaşıldığını da açıklayan Çavuşoğlu, konuyla ilgili açıklama yapacaklarını duyurdu.

Libya'da siyasi uzlaşma sağlamak amacıyla bugün Roma'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonrası Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

GERİLİMDEN YANA DEĞİLİZ

Ege Denizi'nde Rus savaş gemisinin Türk balıkçı teknesine ateş açıldığını ve sonrasında Rus tarafının yaptığı açıklamayı da gördüklerini söyleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu;

 "Rus tarafından gelen açıklamayı gördük. Şimdi de balıkçı teknesi tespit edildi. Balıkçıyla görüşüp olayın nasıl olduğu hakkında bilgi aldıktan sonra gerekli açıklamaları yaparız. Ama biz hep şunu söylüyoruz; gerilimden yana değiliz, gerilimleri diyalog yoluyla aşmadan yanayız. Ve 24 Kasım'da yaşanan üzücü olaydan sonra hep adımlarımız bu yönde olmuştur ve bu konuda da tüm dünya Türkiye'nin hakkını teslim ediyor. Türkiye'nin sabırlı, olgun ve diyalogdan yana yaklaşımı ve gerilimi tırmandırmak istememesi herkes tarafından takdirle karşılanmaktadır." 

ÇAVUŞOĞLU- MATVİYENKO GÖRÜŞMESİ

Çavuşoğlu, gelen bir soru üzerine dün Aşkabat'ta Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile görüşmesi hakkında bilgi verdi. Matviyenko ile tanışıklıklarının eski olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin şunları anlattı:

"Kendisini uzun zamandır tanırım, hem severim hem de saygı duyarım. Kendisiyle toplantılardan sonra konser salonuna giderken birden yan yana geldik. İkimiz de birbirimize doğru baktık, gülümsedik ve birbirimize doğru adım attık. Tokalaşıp sohbet ettik. Tabii ki mevcut durumu aşmamız için temennilerimizi dile getirdik. Kendisine de Lavrov ile olan temaslarımdan bahsettim. Kendisi pozitif sinyallerin verilmesi gerektiğini söyledi. Ben de 'Evet, her iki taraftan da pozitif sinyaller gelmeli' ve Lavrov ile benim işimin kolaylaştırılması gerektiğini söyledim. Yani Rusya'dan da pozitif sinyaller gelmesi lazım. Kendisine 'Merak etmeyin, biz de çalışıyoruz. Bugünleri de aşarız, ilişkilerimiz eski günlerine döner' dedim. Dolayısıyla yolda yürürken karşılaştık, iyi de oldu" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya diyalog çağrısı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • cerkez 13 Aralık 2015 20:05 rus ucagini vuran abd simdi neden sessiz cunku libya suriye iraktan sonra sira turkiyeye geldi diye tc dagilmak ve bolunmek uzeredir milletimiz halen kis uykusunda yatiyor taki avlanana kadar.

    CEVAP YAZ 3 104

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro