eposta yazdır zoom+ zoom-

BDP'yi kızdıracak gelişme

BDP'yi kızdıracak gelişme

Diyarbakır'da Irak'taki KDP'nin Türkiye kolu olduğu belirtilen parti Diyarbakır'da toplandı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 22-12-2013 08:23 - Güncelleme: 19-10-2015 05:38

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (TKDP) kurucular kurulu Diyarbakır’da toplandı.

Toplantıda, partinin kuruluş amacı ve yapılan çalışmalar ele alındı. Barzani’nin desteğiyle uzun bir süredir Türkiye’de çalışma yürüten grup adına konuşan Mehmet Emin Kardaş, “Bugüne kadar Türkiye’de Kürt adıyla, Kürdistan adıyla bir parti kurulmadı. Kendi ismimizle, kendi kimliğimizle, kendi ulusal davamızı öne sürmek ve bu davada çalışmak, bu konuda siyaset yapmak için Kürdistan adı ile bir parti kurma ihtiyacı duyduk. Bizim partinin amacı, bu ülke içerisinde, Kürdistan topraklarında kendini devletleştirmedir. Şiarımız bağımsız bir Kürdistan’dır” dedi.
Partinin resmen kuruluşu için bir hafta içerisinde İçişleri Bakanlığı’na başvurulacağı belirtildi.

'BDP DÜZEN PARTİSİ'

Kardaş, Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin kendileri için 'en öncelikli müttefik' olduğuna vurgu yaparak, BDP'yi de şu sözlerle eleştirdi: "BDP vesayet altında olan bir partidir. Kendi özgür iradesi yoktur. Aldığı her karar kendisi dışında verilen kararlardır. BDP'liler bugüne kadar Kürdistan partisi olduklarını söylemiş değiller. Bugüne kadar hep kendilerini Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Abhaza ve Arapların partisi olarak, Türkiye partisi olarak görmüşlerdir. BDP, düzen partisidir, biz ise Kürt partisiyiz. O yüzden aramızdaki fark çoktur." Kardaş, toplantı sonrası İçişleri Bakanlığı'na "Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi" adıyla başvuruda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN BDP'yi kızdıracak gelişme haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR25 YORUM
  • Ömer 29 Aralık 2013 18:32 Kürtler için kalıcı olacak 2 parti var; Bdp ve Hüda-par. Daha sonra kurulacaklar kaç fırın ekmek yiyecekler bilmiyorum ama bedel ödemeden, kan dökmeden, zindanlarda ömür çürütmeden olmuyor bunlar. Şuan bunlar yapan iki parti var, diğerleri önce bedel ödemelidir. Yine de hayırlı olmasını diliyorum.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro