eposta yazdır zoom+ zoom-

BDP'li Buldan'dan Barzani'ye sert sözler

BDP'li Buldan'dan Barzani'ye sert sözler

Mesut Barzani'nin Diyarbakır ziyaretine BDP yönetiminin öfkesi sürüyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-11-2013 07:57 - Güncelleme: 19-10-2015 05:26

İmralı heyetinde yer alan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Diyarbakır’a çıkarma yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi, “Kürt halkını kırdırma politikası gütmekle” suçladı.

Milliyet nden Namık Durukan'ın haberine göre, Buldan, Öcalan’la 9 Kasım’da yaptıkları görüşmede, Kandil’e ulaştırılmak üzere bir mektup yazdığını aktardığını, ancak mektubun hala ulaşmadığını söyledi.

Buldan, Öcalan’ın başmüzakereci olarak kabul görmesinin istendiğini söyledi. Buldan, “Kandil, hükümetin adım atmadığı, sayın Öcalan’ın artık başmüzakereci olarak kabul edilmesi, derinlikli müzakere sürecinin başlaması gerektiği vurgusunu yaptı. 

SIRRI SÜREYYA'YA ZORLUK ÇIKARDILAR

Buldan, Barzani’nin Diyarbakır ziyaretinden bir gün önce Kandil’e gitmek üzere Habur Sınır Kapısı’ndan geçen HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’e zorluk çıkarıldığını da aktararak bunu Barzani’nin, “Rojava devrimi”ne karşı tahammülsüz yaklaşımına bağladı.

TEK LİDER KENDİSİNİ GÖRÜYOR

Buldan, Barzani’nin aynı zamanda Kürtleri birbirine kırdırma politikası güttüğünü söyleyerek, “Bu engelleme ile birlikte aslında Kürt hareketine karşı tahammülsüzlüğünü de ortaya koyuyor.  Barzani’nin bundan sonraki tavrının da aynen devam edeceğini tahmin ediyorum. Çünkü Türkiye’de gelip Başbakan’la bazı meseleler hakkında konuştular, anlaştılar hatta. Barzani, Ortadoğu’da tek lider olarak kendisini gören bir şahsiyet. Barzani’nin bu tutumundan vazgeçmesi gerekiyor.”

BARZANİ'NİN TÜRKİYE PARTİSİ

Kuzey Irak Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’nin babası Mustafa Barzani’nin Türkiye kolu olarak 1965’te kurulan ve illegal faaliyet gösteren Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi yasal alana çıkmaya hazırlanıyor. 10. kongrede kendini feshederek yasal alana çıkma kararı alan oluşum, Kürtçe adı “Platforma Demokraten Kurd” olan Kürt Demokrasi Platformu adı ile yürüttüğü partileşme çalışmalarında sona geldi. Platform Başkanı Sertaç Bucak, Barzani geleneğini kuracakları legal parti ile Türkiye’de sürdüreceklerini belirterek, “Yasal Kürt partisi olacağız. T-DKP adı ile partileşeceğiz” dedi. Bucak, partilerinin “Kürt Yurtsever çizgisinde” faaliyet göstereceğini ve Kürtlerin her kesimini içinde barındıracağını söyledi. Bucak, yerel seçimler sonrası parti kuruluşunu hızlandıracaklarını ve iddialı ortaya çıkacaklarını söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro