eposta yazdır zoom+ zoom-

Ayşe Baykal'dan Nagehan Alçı'ya 'taciz' yanıtı

Ayşe Baykal'dan Nagehan Alçı'ya 'taciz' yanıtı

Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Baykal, ile hemcinsi Habertürk yazarı Nagehan Alçı arasında 'kadınlara taciz' polemiği çıktı. Talat Bulut'un taciz iddialarının bulunduğu dosyanın kadın savcıya verilmesini öneren Alçı'ya, Baykal'ın yanıtı gecikmedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-08-2018 11:24 - Güncelleme: 20-08-2018 11:24

Oyuncu Talat Bulut’la ilgili taciz iddialarına takipsizlik kararı veren erkek savcıya itiraz eden Nagehan Alçı, "taciz iddiasının bulunduğu dosya, onca şahit varken, bir kadın savcıya verilse, takipsizlik alır mıydı?" diye sordu ve Batıyı örnek göstererek, ülkemizdeki taciz ve tecavüz davalarının kadın savcı ve hakimlere verilmesini önerdi.

Cinsiyetin önemi yok
Kadınlara taciz tartışmasına katılan Hürriyet yazarı Ayşe Baykal'ın "Taciz..." başlıklı bugünkü yazısı yeni bir polemiğin fitilini ateşledi. Alçı'nın kadın savcı ve hakim önerisine neden katılmadığını Baykal, şu sözlerle ifade ediyor:
"İster geleneksel, ister dini olsun katı bir kültürde yetişmiş bir kadın savcı veya hakimin taciz olaylarında kadının lehine karar verebileceğine inanmayacağım gibi özgür, eşit, adil kültürde yetişen bir erkek savcı veya hakimin de kadının aleyhine karar verebileceğine inanmıyorum."

"Hukukun üstünlüğünü kavrayamamış bir insanın cinsiyetinin çok önemli olmayacağı" görüşünü paylaşan yazar, "erkekleri çözümün dışına itemeyiz." dedi. Son dönemin trendi haline gelen kadınların taciz itiraflarına neden saygı göstermeyeceğini Baykal, yazısında böyle dile getiriyor:

Sırf hemcinsimiz diye her şeyi tacizden mi sayacağız?
"Nagehan Hanım ülkemizin aydın sınıfı olarak kadın köşe yazarlarımızı yaşadıkları tacizi anlatmaya davet ediyor. Hangi sektörden olursa olsun yaşadığı tacizi anlatan kadınlara saygım sonsuz, hiçbir itirazım yok lâkin her taciz itirafına saygı gösteremeyeceğim.

Hatırlarsanız 2017 yılında Amerikalı ünlü yapımcı  Harvey Weinstein’in tacizci olduğu ortaya çıkmıştı. Sonrasında kadın oyunculardan itiraflar da geldi. Kimi tacize boyun eğdiğini kimi kariyeri uğruna tacize karşı çıktığını söyledi.

Bir tarafta hak ettiği rolü veya ödülü sadece tacize  HAYIR dediği için alamayan bir kadın, diğer tarafta o kadının HAYIR’ına EVET diyerek  şöhret sağlamış bir kadın.  İki kadın profilini aynı kefede değerlendirmek adil olabilir mi? Tacize DUR diyememiş  yetişkin bir kadının geçmişe dair yaşadıkları taciz değil uygunsuz bir alış veriştir."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ayşe Baykal'dan Nagehan Alçı'ya 'taciz' yanıtı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Formaliteler 21 Ağustos 2018 00:32 Kadınlara verilip verilmemesi pek önemli değil sonuçta Anayasanın dediği olup şahitlerim soyledği dikkate alınır Lakin nagehanın tekrar dediğine gelirsek bu savcı olacak kadın femist ise sonucu ne olur sizce bence berbat birşey olur hatta bu feminist kadın savcı taraf tutmuş olur. Ayrıca bu erkek savcının sırf talat oyuncu bir kariyeri var diye takipsizlik kararı vermediği görüşündeym yine bir parantez acacağım taciz olayları ünlülerde zaten çok oluyor kadın veya erkek hiç farketmiyor taciz oluyor ama erkeklerin ki göze batıyor. Ünlü olmak kolay değil ama yinede kimsenin günahına girmek istemem. Tek sıkıntım Nagehanın çağdaş düşünceden yoksun konuşmuş

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro