eposta yazdır zoom+ zoom-

Avrupa Birliği’nden Netanyahu’ya Kudüs şoku!

Avrupa Birliği’nden Netanyahu’ya Kudüs şoku!

20 yıl sonra Brüksel'i ziyaret eden ilk İsrail Başbakanı olan Binyamin Netanyahu Avrupa Birliği'nden (AB) Kudüs konusunda istediği desteği alamadı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 11-12-2017 16:44 - Güncelleme: 11-12-2017 16:44

AB yetkilileriyle bir araya gelen Netanyahu, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını memnuniyetle karşıladığını söyleyerek “Çoğu Avrupa ülkesinin büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyacağına, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağına ve güvenlik, refah ve barış için çalışacağına inandığını” söyledi.

Netanyahu ile Brüksel’de görüşen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin yanıtı ise “ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını desteklemiyoruz” oldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması İslam dünyasında büyük tepki görmüş, birçok ülkede gösteriler düzenlenmişti.

Kudüs ne zamandır işgal altında? Bugüne kadar neler yaşandı?

AB'NİN POZİSYONU DEĞİŞMEDİ: AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise birliğin Kudüs meselesindeki pozisyonunun değişmediğini söyledi.

Mogherini AB’nin Kudüs konusunda “uluslararası uzlaşıyı” tanımayı sürdüreceğini belirtti. AB temsilcisi, “İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlıkta en gerçekçi çözüm iki devletli ve Kudüs’ün her iki devletin de başkenti olduğu yapıya dayanıyor” dedi.

İsrail Kudüs’ün başkenti olduğunu iddia ediyor. Filistinliler ise 1967 yılında İsrail tarafından işgal edilen Doğu Kudüs’ün gelecekte kuracakları Filistin devletinin başkenti olacağını vurguluyor.

Araplar bunu da yaptı! Dünya Kudüs için ayaktayken...

İSRAİL'İN EGEMENLİĞİ TANINMIYOR: İsrail’in Kudüs üzerindeki egemenliği uluslararası toplum tarafından tanınmıyor ve ülkeler büyükelçiliklerini Tel Aviv’de tutuyor. 1993’te İsrail ile Filistin Özerk Yönetimi arasında imzalanan Oslo Anlaşmaları, Kudüs’ün nihai statüsünün barış görüşmelerinin son aşamalarında ele alınmasını öngörüyordu.

APAR TOPAR AYRILDI: AB dışişleri bakanlarından beklediği desteği göremeyen Netanyahu, Juncker'le görüşmesini iptal ederek Brüksel'den ayrıldı.

Görüşmenin iptal nedeni ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ancak AB yetkilileri, İsrail heyetinin olumsuz hava koşullarını gerekçe gösterdiğini belirtti. 
AB kaynakları, dışişleri bakanları toplantısındaki eleştiriler ve gördüğü soğuk karşılama nedeni ile Netanyahu'nun Juncker ile görüşmeden, ülkeden ayrılmaya karar verdiğini ileri sürüyor. 

İşte Kudüs kararını devre dışı bırakacak formül!

Türkiye Kudüs için A planını devreye soktu!

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Avrupa Birliği’nden Netanyahu’ya Kudüs şoku! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • sUALİP-cEVAİP 11 Aralık 2017 23:02 Şimdi safdiller yerseniz... Diyoruz ki biz.. Ey netenYAHU sen ne diyon YAHU.Ey Tramp Sen ne diyon looo.. Eeee o zaman Kürecik radarını kapatalım hava sahamızı tüm sivil askeri uçaklara kapatalım. İsrail e ceza verelim.. İncirlik ve diğer bütün amerikan üslerini kapatalım Amerikadan gelecek tüm uçaklara hava sahamızı kapatalım ABD yi cezalandıralım. Belki biliyoruz Bir eski bir yeni ahit vardır. Eski ahit Davut ve Musanın kitabıdırşYeni ahit Babasız doğan isa nın kitabıdır. Yani bunlar (Hıristiyanlar ve museviler) din kardeşidir.Satılık insanlar tarafından yönetilen bazı Müslüman ülkeler dahi İsrail in yanında .. Neymiş avrupadan soğuk du... muş... hadi ordan...

    CEVAP YAZ 0 6

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro