eposta yazdır zoom+ zoom-

Abdurrahman Dilipak'tan erken seçim sonuçları tahmini

Abdurrahman Dilipak'tan erken seçim sonuçları tahmini

1 Kasım erken seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerini yazan Abdurrahman Dilipak, "1. parti AK Parti. 2. sırada CHP var. Diğer iki parti oy ve sandalye kaybederek varlıklarını sürdürecekler." diyerek öngörülerini sıraladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 27-08-2015 11:09 - Güncelleme: 29-10-2015 08:10

İNTERNETHABER.COM- Tarihi 1 Kasım 2015 olarak açıklanan erken seçim için Ankara kulisleri hareketlenmeye başladı. Seçim senaryoları üzerine tartışmaların alevlendiği son günlerin en kritik tahminlerinden biri de Yeni Akit yazarı 'tan geldi.

Hükümete yakınlığıyla tanınan Dilipak bugünkü köşesinde, "Seçim sonuçları daha bugünden belli. 1. parti AK Parti. 2. sırada CHP var. Diğer iki parti oy ve sandalye kaybederek varlıklarını sürdürecekler.." dedi.

"ERDOĞANSIZ VE AK PARTİ'SİZ ÇÖZÜM YOK"

Dilipak, "Demokrasi, hukuk devleti, parlamenter rejim" isteyenlere "Erdoğan’sız ve AK Parti’siz bir çözüm yok. Erdoğan’a da, Davutoğlu’na da, Beştepe’ye de alışacaksınız. Kılıçdaroğlu’nun tabiri ile “tıpış tıpış çıkacaksınız Beştepe’ye”. Ya bu gerçeği kabul edecek, ya da bu siyaset vadisine veda edeceksiniz. Bu sonuç milletin iradesinin eseridir. " diye seslendi.

bdurrahman-dilipak.20150827105747.jpg

DİLİPAK'TAN ERDOĞAN SAVUNMASI: BEŞTEPE'DE OTURMAYA DEVAM EDECEK...

"Erdoğan Beştepe’de oturmaya devam edecek.. Siz başkanlık sistemine geçin ya da geçmeyin o fiilen, değiştirmediğiniz 12 Eylül Anayasasının güvencesinde sınırsız ve sorumsuz başkanlık yetkisini sonuna kadar kullanacak. " diyen Dilipak, "Adam “gelin yetkilerimi tanımlayın ve kararlarımdan sorumlu olayım” diyor. Ama birileri “inadım inat” diyor.." diyerek başkanlık sistemini savundu.

İşte Dilipak'tan erken seçime ilişkin kritik kehanetler:

Yeni parlamentonun önünde en ciddi sorumluluk olarak yine bu Anayasa konusu olacak. Bugün bu konuda sorun çıkartanlar eğer yarın inatlarını sürdürecek olurlarsa o liderler koltuklarını kaybederler. Bu konu AK Parti’nin oy oranı ve sandalye sayısından bağımsız olarak Türkiye’nin gündeminde olacak.

Bugün Türkiye başkanlık sistemine dünden daha yakın. Dünden bu güne devam eden kriz bir koalisyon sorunu.. Eğer başkanlık sistemi olsaydı, başkanı millet seçecek ve hükümet parlamento dışında kurulacağından ülke liderlerin komplekslerine kurban edilmeyecekti.. Bugün yaşananlar başkanlık sisteminin anlatılması ve anlaşılması açısından önemli bir fırsat oldu.

"AK PARTİ'YE RAĞMEN OLMAZ"

Muhalefetin şunu görmesi gerek, mevcut Anayasa Erdoğan’a önemli yetkiler veriyor. AK Parti’nin desteği olmadan bu yetkileri sınırlandıramazsınız. Yeni bir düzenleme yapılacaksa bu AK Parti’ye rağmen olamaz..

(...)

"KILIÇDAROĞLU 29 EKİM'DE BEŞTEPE'YE ÇIKACAKTIR"

Sanırım Kılıçdaroğlu seçimden hemen önce 29 Ekim resepsiyonunda Beştepe’ye çıkacaktır. Keskin sirkenin küpüne zarar vermekten başka bir işe yaramadığını görmüş olması gerekir. Tabi, öfkesi aklından büyük değilse, yaşananlardan ders almışsa. Son yaşananlar ortada. Hem Beştepe’ye çıkmayacağım diyor, hem Beştepe’nin kendilerini davet edip görev vermesini beklediler. Verilmeyince de Beştepe’ye küstüler, yeni kabineye üye vermeyeceklerini açıkladılar.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Abdurrahman Dilipak'tan erken seçim sonuçları tahmini haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR29 YORUM
  • Akın AKINCI 27 Ağustos 2015 18:50 Dili p..'nin bilimsel ve tarafsız bir analizi yoktur. Kendince algı oluşturmaya çalışıyor kanaatindeyim.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Abdurrahman Dilipak
ABDURRAHMAN DİLİPAK KİMDİR?

Yeni Akit Gazetesi'nin yazarı olan Abdurrahman Dilipak, 1969 da Konya İmam-Hatip okulundan mezun oldu. Güzel Sanatlar Akademisine girmek için resim dersleri aldı. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arap ve Fars Filolojis

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro