eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD'den Türkiye'ye Yunanistan şantajı! İncirlik'e karşılık...

ABD'den Türkiye'ye Yunanistan şantajı! İncirlik'e karşılık...

TÜRKİYE ile ABD arasında gerilim sürerken, bazı kesimler İncirlik Üssü'nün kapatılmasını gündeme getiriyordu. ABD, İncirlik'e karşılık Yunanistan'daki üsleri daha etkin kullanmak için görüşmelere başladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-09-2018 13:20 - Güncelleme: 12-09-2018 13:20

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre ABD ordusu, Yunanistan ordusu ile ülkedeki hava ve deniz üslerini daha fazla kullanmayı da içeren görüşmelere başladı. Ancak iki ülke arasında artması muhtemel askeri işbirliğinin Türkiye pahasına olmayacağı belirtiliyor.

'ÇOK ÖNEMLİ FIRSATLAR VAR...' ABD Genelkurmay Başkanı Joe Dunford, geçen hafta ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Suriye ve Kuzey Afrika'daki operasyonlara coğrafi yakınlığına dikkat çekerek, "Ülkede çok önemli fırsatların olduğunu" söyledi.

ABD'LİLER ENDİŞE YAŞIYOR... Amerikalı yetkililere göre, ABD ve Yunanistan ikili ilişkilerinin zirvesinde ve NATO müttefikleri Türkiye ile ilgili endişeler yaşıyorlar. Coğrafi olarak ise, Yunanistan yıl boyunca uçuş eğitimi yapılabilmesi için ideal hava şartlarına sahip.

ÜSLERİN KULLANIMINI GENİŞLETMEYE ÇOKTAN BAŞLADI... WSJ haberinde, ABD'nin Yunanistan'daki üslerini kullanımı genişletmeye çoktan başladığını kaydetti. Yunanistan'ın Larissa Hava Üssü'nde silah taşımayan insansız hava aracı MQ-9 Reaper'ların bahar aylarında kullanıma başlandığı belirtiliyor.

KALICI OLARAK ASKER VE EKİPMAN KONULACAK MI?.. Yetkililer ise, ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti tarafından yürütülen görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve kalıcı olarak asker ya da ekipman konuşlanmasının önerilmediğini söyledi.

'TÜRKİYE PAHASINA DEĞİL...' Yunanistan'daki askeri üslerin kullanımının artırılmasının Türkiye'deki İncirlik Üssü'ndeki operasyonların yerine geçme amacı taşımadığı da kaydediliyor. General Dunford, "Yunanistan ile ikili ilişkilerimiz hiçbir şekilde Türkiye pahasına değil" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD'den Türkiye'ye Yunanistan şantajı! İncirlik'e karşılık... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Mustafa hakikat 12 Eylül 2018 19:34 Ne güzel defol git kâfir ABD sizi ne faydanizvar bozgunculuk tan başka sionist kâfirler sizi hemen siktir edelim ABD sionist köpekleri bizim tek dostumuzdur RUSYA

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro