eposta yazdır zoom+ zoom-

2015 genel seçimleri sonuçları Dilipak tahmini

2015 genel seçimleri sonuçları Dilipak tahmini

2015 genel seçimleri sonuçları üzerine tahminler 7 Haziran seçimleri yaklaştıkça artış gösteriyor İşte Abdurrahman Dilipak'ın seçim sonuçları tahminleri...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 18-03-2016 10:13 - Güncelleme: 28-10-2015 19:34

İNTERNETHABER.COM- 2015 Genel Seçimleri sonuçları üzerine 7 Haziran seçimlerinin yaklaşmasıyla seçim anketleri ve seçim sonuçları üzerine tahminler artışa geçti.  

DİLİPAK'TAN AK PARTİ'YE 3 UYARI

Yeni Akit yazarı bugünkü yazısında 2015 seçim sonuçları üzerine analiz yaptı, partilerin oy oranları üzerine çıkarımlarda bulundu. Dilipak seçim tahminlerinin yanısıra AK Parti'ye üç uyarıda bulunarak "AK Parti’nin bu süreçte asla yapmaması gereken üç şey, tefrikaya düşmeyeceksiniz, sonra rüzgârınız kesilir; dürüst, bilgili ve cesur bir aday profili ile çıkacaksınız ve fahiş bir hata yapmayacaksınız." dedi.

abdurrahman-dilipak.20150318105037.jpg

Dilipak'ın tahminlerine göre, "AK Parti’nin mecliste anayasal çoğunluğa ulaşması çok mümkün gözükmese de diğer partilerin alacakları oy dağılımı sonucunda AK Parti’nin parlamentodaki koltuğun sayısı o çoğunluğa ulaşabilir."

hdp.20150318104023.jpgASİMETRİK SORGULAMA

Geçen seçimlerin verilerini gözönüne alarak (% 1-2 farkla AK Parti % 50, CHP % 25, MHP % 12,5, BDP % 6.3) bu veriler üzerinden "asimetrik sorgulama"  yaptığını kaydeden Dilipak, BDP'nin (yazar HDP'den yazısında BDP olarak söz ediyor)  barajı aşmakiçin adaylarının en az yarısının liberal, demokrat, popüler isimlerden oluşması gerektiğini, ancak o zaman BDP'nin eski BDP olmayacağı anlamına geleceğini ifade etti.
hak-par.20150318103614.jpgHAK-PAR VE HÜDA-PAR

HAK-PAR ve HÜDA-PAR’ın performansının da önemli olduğunu kaydeden Dilipak, "Diyarbakır’da düzenlenen Kürt sorunu ile ilgili, İslami çözüm arayışı ile ilgili olarak gündeme gelen konular da Kürt seçmenin siyasi davranışı üzerinde etkili olacaktır diye düşünüyorum." ded


 
"EN FAZLA KÜRT OYU AK PARTİ'DE"

Dilipak'a göre "en fazla Kürt oyu AK Parti’de" Dilipak bu seçmen eğilimini "Kürtlerin dini refleksleri çok güçlü" olmasıyla bağdaştırdı. Dilipak'a göre " Kürt halkının tek siyasi temsilcisi BDP (HDP) değil.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar: 

HDP BARAJI AŞABİLİRSE...

BDP barajı aşabilirse, Anayasa değişikliği ve başkanlık için, yeni aday profili ile güçlü bir demokratik destek söz konusu olacak. BDP barajı aşamazsa bölgedeki en güçlü parti olarak Kürt adaylar AK Parti listesinden meclise girecek. Hatta bu şekilde AK Parti’nin, Genç Parti örneğinde olduğu gibi, anayasal çoğunluğa ulaşması mümkün.

chp-2.20150318103721.jpg
"CHP'NİN HALİ"


Merak edilen bir diğer konu CHP’nin hali. CHP bu seçimden de oy kaybı ile çıkacak.. Ne kadar oy kaybedeceği, biraz aday profili, biraz da ulusalcıların destek verdiği Perinçek’in Vatan Partisi ile Emine Ülker Tarhan’ın desteklediği DSP’nin alacağı oya bağlı. Onların alacakları oy da aday profillerine bağlı. Bunların alacakları oy, doğrudan CHP’den gidecek. Hatta BDP de CHP’den oy alacak.. BDP de barajı aşarsa CHP % 20’nin altına da inebilir..

CEMAAT OYLARI

Paralel oylar hiç kimsenin derdine deva olmayacak. Onların sosyolojik bir tabanları yok, özgül ağırlıkları var.

saadet-partisi.pngBBP VE SP

BBP ve SP’nin % 1.1’lik oyları da blok olarak bir yere gitmez. Eğer BBP MHP ile seçim ittifakına giderse, BBP seçmeni MHP’den çok AK Parti’ye gider.. Erbakan AK Parti’den aday olur mu, SP seçim ittifakına gider mi, SP bağımsız adayla seçime girer mi, hangi adayla girer bilmem. 
mhp-logo.jpg"MHP KÜÇÜLECEK Mİ?"

MHP küçülmeye devam edecek gibi gözüküyor. Zaten başka da iddiası olan kimse yok.. HAK-PAR ve HÜDA-PAR’a bakmak gerek. Belki onlar bölgede bağımsız adaylar göstererek sürpriz yapabilirler...

Paralelciler kendini gizleyerek bir yerlerden meclise girebilir belki ama, paralel parti ve adayların hiç bir yerde, hiç bir şansı olmadığını söyleyebilirim.

"BDP (HDP), VATAN PARTİSİ VE DSP"

AK Parti’yi anayasal çoğunluğa ulaştıracak olan, AK Parti’nin kendi performansının yanında, BDP, Vatan Partisi ve E. Ü. Tarhan’ın desteklediği DSP olacaktır. Ve tabi Paralelciler ve Kılıçdaroğlu’nun zekâ ve performansının bu süreçteki belirleyici rolünü de bir köşeye not etmek gerek..

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN 2015 genel seçimleri sonuçları Dilipak tahmini haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR27 YORUM
  • Burak 21 Mart 2015 07:03 Dalga geçiyor sanki :) MHP'nin oyu düşecekmiş :) Ben hayatımda daha MHP örgütlerinin hiçbirisine gitmememe ve de oy vermememe rağmen bu seçimde MHP'ye vereceğim. Hiç kafa yok vallahi bunlarda :)

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Abdurrahman Dilipak
ABDURRAHMAN DİLİPAK KİMDİR?

Yeni Akit Gazetesi'nin yazarı olan Abdurrahman Dilipak, 1969 da Konya İmam-Hatip okulundan mezun oldu. Güzel Sanatlar Akademisine girmek için resim dersleri aldı. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arap ve Fars Filolojis

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro