HABER /  EKONOMİ

Altını olan yaşadı çifte kazanacak!

Bu yıl yasal hazırlıklarla Darphane tarafından teknolojik alt yapının tamamlanması durumunda Cumhuriyet altınları Borsa İstanbul çatısı altında işlem görmeye başlayacak.

Altını olan yaşadı çifte kazanacak!

Altın yatırımcısı çifter çifter kazanacak Zira bu yıl yasal hazırlıklarla Darphane tarafından teknolojik alt yapının tamamlanması durumunda Cumhuriyet altınları Borsa İstanbul çatısı altında işlem görmeye başlayacak.

ALTIN YATIRIMCISINA GÜZEL HABER

Borsa İstanbul yönetimi , 2015 yılında Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda hayata geçirilmek üzere bir dizi hedef belirledi. Buna göre altın ve gümüş işlem miktarının 2015 yılı sonu itibarıyla toplam 740 ton seviyesinde olması bekleniyor.

Vergi düzenlemelerinin 2015 yılı içinde olumlu sonuçlanması durumunda piyasada platin ve paladyum işlemlerinin artması da öngörülürken, Kıymetli Madenler Piyasası'nda bireysel yatırımcıların özellikle mini külçe pazarında 1 gram, 2,5 gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram, 100 gram, 250 gram ve 500 gram halinde külçelere yönelik gerçekleştirecekleri müşteri işlemlerinin artması hedefleniyor.

PİYASA YAPICILIK FAALİYETİ

Bunun yanı sıra standart 1 kilogram altın ve standart mini külçe altın işlemlerinde piyasa yapıcılık faaliyetinin başlaması da öngörülüyor. Bu kapsamda standart 1 kilogram altın işlemlerinde belli bir büyüklüğün altındaki altın teslimlerinde kullanılmak üzere Kapalıçarşı'da Teslimat Merkezi yapısının kurulması yönünde çalışmalar sonuçlanacak.

Yasal hazırlıklar ile Darphane tarafından teknolojik altyapının tamamlanması durumunda, 2015 yılı içinde Kıymetli Madenler Piyasası'nda Cumhuriyet altınının işlem görmeye başlaması da bekleniyor.

BORSANIN KASASINA GEÇECEK

Dönüşüm işlemlerinin başlatılmasının da katkısıyla Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Hesabı'nda saklanan altının daha yüksek miktarlarda borsanın kasasında saklanması hedefleniyor.

2015 yılında piyasada işlem gören mevcut sözleşmelere ilave olarak, Hurda Çelik Vadeli İşlem Sözleşmeleri, FBIST Borsa Yatırım Fonu Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmelerinin işleme açılması da planlanıyor.

altin.20150318143915.jpg 

ALTIN İTHALATI

Öte yandan Kıymetli Madenler Piyasası'nda, 2014 yılı içinde altın fiyatları oldukça dalgalı bir seyir izlerken, fiyatlarda en yüksek seviye 1.386,20 dolar olarak gerçekleşti.

2014 yılında altın ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 56,7 azalarak 302 bin 315 kilodan 130 bin 916 kiloya düşmüştü. Azalan ithalata bağlı olarak işlem miktarında da yüzde 44,9 gerileme yaşandı.

Parasal tutar olarak işlem hacmi Amerikan Doları/ons bazında 2013 yılında 18,3 milyar dolarken, 2014 yılında yüzde 51,9 azalarak 8,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yorumlar