BIST 9.333
DOLAR 31,12
EURO 33,79
ALTIN 2.035,23
HABER /  GÜNCEL

Zorunlu din dersi kalkıyor

Sivil Anayasa taslağı hazır. En kritik maddelerden biri din dersi tartışması..

Abone ol

AK Parti'nin isteği üzerine yeni bir anayasa çalışması yapan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun, bir grup akademisyenle birlikte yürüttükleri çalışmaları tamamladıklarını bildirdi.

''LAİKLİK FAZLASIYLA KORUNUYOR''

Hazırladıkları ''sivil'' Anayasa ile ilgili bazı yayın organlarında ''laikliğe yeni bir tanım getirildiği'' iddialarının yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Ergun Özbudun, söz konusu haberlerin tamamen asılsız olduğunu kaydederek, ''Laiklik, 1982 Anayasası'nda nasıl korunuyorsa, bizim hazırladığımız taslakta daha fazlasıyla korunuyor'' dedi.

İSTEMEYENE DİN DERSİ YOK

Yaptıkları çalışmada, ''zorunlu'' din derslerinin isteğe bağlı olmasını önerdiklerini dile getiren Prof. Dr. Özbudun, ''Bu madde ile ya isteyen din dersi alacak ya da istemeyen muaf tutulacak'' diye konuştu. Bu düzenlemenin laiklik üzerindeki vurguyu daha da güçlendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Özbudun, taslak metinde, eğitimin laik, demokratik ve çağdaş bilim esaslarına göre yapılacağı vurgusuna dikkati çekti.

55 MİLLETVEKİLİ ANAYASA MAHKEMESİNE DAVA AÇABİLECEK

Taslak çalışmada, Cumhurbaşkanı veya Meclisin 10'da 1'i oranında milletvekili tarafından Anayasa Mahkemesine ''iptal'' davası açılabilmesinin yer aldığını da dile getiren Prof. Dr. Özbudun, ''Yani, 55 milletvekili Anayasa Mahkemesine dava açabilir'' diye konuştu.