BIST 1.210
DOLAR 7,86
EURO 9,31
ALTIN 484,07
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Zehra Zümrüt Selçuk'tan EYT açıklaması! Asgari ücret için jest yaptık dedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı için net 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücrete ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Bakan EYT'lilerin de umudunu kırdı.

Abone ol

2020 asgari ücretine ilişkin hükümetten jest bekleniyordu. Açıklanan rakam çalışan kesimde hayal kırıklığı yaşatmıştı ve 'jest nerede' sorularını gündeme getirmişti.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yapılan jesti açıkladı. Selçuk asgari ücrete 75 liralık destekte bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

-Geçtiğimiz sene asgari ücret desteğinin 2019 yılı için son kez verildiğini açıklamamıza rağmen, bu sene zam oranının enflasyon oranının altında kalmaması için 2020 yılı için de 75 liralık asgari ücret desteğini vereceğiz. Hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek.

Asgari ücret desteği işçiye jestimizdi. Bir işçi bazında düşünüldüğünde düşük bir rakam olarak görülse de, bu desteğin toplam maliyeti 6 milyar liranın üstünde. 


EYT için kesin konuştu

Emeklilik sisteminde reforma ihtiyaç olduğunu savunan Bakan Selçuk, EYT'lilerin yaş ortalamasının 43-47 olduğunu söyledi. Bakan Selçuk, EYT konusundaki açıklamalarına şöyle devam etti: 

-"Bunların yüzde 80-90’ı da çalışmaya devam ediyor. Biliyorsunuz, emekliliği hak etmenin üç şartı var: yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi. Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılanlar dediğimizde, yaştan dolayı emeklilik hakkını kazanamayanlar var. Konuyu etraflıca inceledik ve birden fazla alternatif üzerinden çalışıp maliyetleri çıkardık. 

Yüksek maliyetinin yanı sıra sosyal güvenlik reformundan bir geri dönüşü ifade ettiği için ilke olarak da karşıyız. Reformu geriye döndürmek aktüeryal dengenin bozulması demek"
BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ay tutulması saat 22.21'de burçları nasıl etkileyecek? Hande Kazanova burç yorumu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ay tutulması burçlara etkisi oğlak burcu aşk hayatı krizde
Ümraniye TEM Otoyolu'nda korkunç kaza! 2 kişi hayatını kaybetti
Ay tutulması yay burcu etkileri 2020 mali alanda kriz kapıda
2020 ay tutulması akrep burcu etkileri sıkıntılardan kurtulun
Bu kez başkan sordu, gazeteciler cevapladı
28 Ekim yarım gün mü öğleden sonra tatil mi?
Yorumlar 46 yorum