BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,96
ALTIN 473,93
HABER /  DÜNYA

Yunanistan'ın Türkiye korkusu büyüyor: Askerlik süresi uzatılacak

Demirören Haber Ajansı

Doğu Akdeniz’de ve Ege’de Türkiye’ye karşı provokatif faaliyetlerde bulunan Yunanistan'ın Başbakanı Miçotakis, askerlik süresini 9 aydan 12 aya çıkarmaya hazırlandıklarını ifade etti.

Abone ol

Doğu Akdeniz'de Türkiye korkusuyla titreyen Yunanistan'dan yeni hamle geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Selanik'te düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'daki askerlik süresi konusunda değişikliğe gidileceğini duyurdu. Miçotakis, yaptığı açıklamada, ülkede zorunlu askerlik hizmeti yaşının 18 olmasının planlandığını ve askerlik süresini 9 aydan 12 aya çıkartılması için hazırlık yapacaklarını ifade etti.

Yunan medyasına konuşan emekli Korgeneral Yannis Baltzois da askerlik süresinin değiştirilmesine ilişkin karara yönelik, " Bugün bulunduğumuz şartlar içerisinde çok gerekli bir hamle olduğunu düşünüyorum. Şu an birliklerimize yaklaşık yüzde 25- 30'luk bir artış sağlayacak hamle. Askeri personel eksikliğimizi tamamlıyor." ifadelerini kullandı.

Yunanistan Kuvvetleri, 90 bini profesyonel asker olmak üzere 136 bin askeri personeli bünyesinde barındırıyor. 9.3 milyar dolarlık savunma bütçesine sahip olan Yunanistan ordusu bütçesinin %73.9’unu personel giderlerine ayırmak zorunda kalıyor.

Yunanistan listede 33'üncü sırada: Öte yandan ABD merkezli, bağımsız Global Firepower'ın 2020 raporuna göre Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en güçlü 9'uncu ordusu konumunda bulunuyor. Aynı listede Yunan ordusu 33. sırada yer alıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Koronavirüs hayatını alt üst etti! Yaşadıklarını tek tek anlattı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil koronavirüsü yenerek sağlığına kavuştu
Suna Kıraç hastalığı neydi Suna Kıraç son hali nasıldı?
Tekirdağ'da eski erkek arkadaş reddedilince bıçak çekti
Ordu'da koronavirüs hastası babanın evlat özlemi
FETÖ'nün sözde "Çukurova eyalet bölge imamı"nın 15 yıla kadar hapsi istendi
Feridun Kunak eşi Serap Kunak kimdir kaç yaşında?
Yorumlar 2 yorum