HABER /  GÜNCEL

YSS Köprüsü'ne giden yollarda korkutan görüntü

Kuzey Marmara Otoyolu'nun bazı noktalarında oluşan erozyona ekiplerin müdahalesi sırasında 8 şeritten 2 şeride düşürülen yolların görüntüsü sürücüleri korkuttu.

YSS Köprüsü'ne giden yollarda korkutan görüntü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey  Marmara Otoyolunu kullanan İstanbullular aniden daralan şeritlerle karşılaşıyor. Yollarda oluşan kötü görüntü araç sürücülerinin de endişelenmesine neden oluyor. 4 şeritli otoyolun birden bire tek şeride inmesi bir yandan tehlike oluştururken bir yandan da günlerdir yaşanan bu sıkıntının nedeni merak ediliyor.

Bu zorunlu uygulamanın nedeni bazı viyadük genleşme derzlerinde yaşanan erozyon.

VİYADÜK DERZLERİNDE EROZYON

Toplam 64 viyadüğün bulunduğu Kuzey  Marmara Otoyolunda özellikle etrafı tamamen açık 3 viyadükte genleşme derzlerinde erozyona rastlandı. Normalde 3 yıl arayla yapılması gereken bakım ve onarım erkene alınmak zorunda kaldı. Kış şartlarında buzlanmaya karşı kullanılan tuz ve solüsyonun kimyasal etkisi, etrafında açık vadiler bulunan bu viyadüklerin normalden çok rüzgar alması ve nihayetinde ağır tonajlı araçların uyguladığı baskı neticesinde otoyol ile viyadüğü bir birene bağlayan genleşme derzlerinde aşınma meydana geldi.

DOLGU ALANLARINDA DA TOPRAK KAYMASI

Sadece viyadüklerde değil otoyol kenarındaki bazı toprak dolgu alanlarında da kısmı heyelan yaşanıyor. Ağaçlandırma yapılması planlanan ancak halen çıplak olan bu bölümlerdeki toprağın daha fazla kaymasının önlenmesi için iş makinaları önlem alıyor.

ÖLÜMCÜL TUZAK : YOLA SARKAN ÇÖP KONTEYNIRLARI

Tehlike sadece otoyolda değil. Kuzey  Marmara otoyolundan  Sarıyer'e geçenler de bir başka tehlike ile karşı karşıya geliyor. Uskumruköy - Kilyos bağlantı yolunda  Sarıyer Belediyesi'nin tek şeritli yola, gelişi güzel bıraktığı çöp konteynırları da sürücüler için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Kamyonların da yoğun olarak kullandığı bu dar bağlantı yolunda üzerlerinde herhangi bir görünür renk ve işaret bulunmayan çöp konteynırları yolu daha da daraltıyor. Özellikle gece, sürücüler bu konteynırlara çarpma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Yorumlar 1 yorum