HABER /  POLİTİKA

YSK'dan referandum açıklaması geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişiklik teklifini onayladı. Gözler YSK'ya çevrildi. YSK Başkanı Sadi Güven referandum tarihi ile ilgili açıklama yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasa değişikliği için verdiği onayın ardından konuştu. Başkan Güven, "Onay, Resmi Gazete'de yayımlanınca açıklama yapacağım" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız,6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında DeğişiklikYapılmasına Dair Kanun'u, Anayasanın 175'inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa göndermişlerdir" denildi.    

SANDIĞA 16 NİSAN'DA MI GİDİLECEK?

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasa değişiklik kanununu onaylamasıyla birlikte bundan sonra gözler Yüksek Seçim Kurulundadır. Yüksek Seçim Kurulu, muhtemelen 16 Nisan tarihini uygun görerek 60 gün içinde seçim yapılmasıyla ilgili kararını önümüzdeki günlerde verecektir" dedi.

YASADA NELER VAR?

Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten, 18'e indirilecek.

TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.

Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5'ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.

Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek.
Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenecek.

TBMM, üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek.

TBMM'nin bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019'da birlikte yapılacak. Anayasa Mahkemesinin üye sayısı 17'den, 15'e düşürülecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Yasin Börü davasında istenen cezalar belli oldu!
Ahmet Türk'ü, Gül ve Arınç da aradı
Türkler pasaportsuz giriş yapacak mutabakat tamam
Türkiye'de hayır çıkan tek referandum! Sebebi bakın neydi?
Zeytinburnu'nda alarm minibüsten bırakıldı
3 aylar ne zaman 2020 3 aylar orucu kaç gün tutulur?
Yorumlar 1 yorum