BIST 4.896
DOLAR 19,18
EURO 20,94
ALTIN 1.220,17
HABER /  GÜNCEL

YSK'dan İhsanoğlu ve Demirtaş'a bir hafta süre!

Sabah, HDP'li Demirtaş ve muhalefetin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayı olan İhsanoğlu, bir hafta içinde seçim bağışlarına ait harcama belgelerini YSK'ya sunmazlarsa meblağları cepten ödemek zorunda kalacaklarını iddia etti.

Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP ile MHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'çatı aday' olarak gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'na soğuk duş!

Bir hafta içinde seçim bağışlarına ait harcama belgelerini YSK'ya sunmazlarsa Demirtaş 1.2 milyon, İhsanoğlu ise 8.5 milyon TL'yi cepten ödemek zorunda kalacak.

Sabah'ın haberine göre, HDP adayı Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde toplanan bağışlarla ilgili belgeleri YSK'ya süresi içinde teslim etmediği öğrenildi.

FATURALARI EKSİK ÇIKTI!

CHP, MHP'nin yanı sıra çok sayıda partinin 'çatı adayı' Ekmelettin İhsanoğlu'nun faturaları ise eksik çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise YSK'ya yapılan harcamaların nerelerde kullanıldığına ilişkin 95 klasör belge ibraz etti. Faturaların YSK'ya teslim süresi geçen hafta sona erdi. Ancak YSK bir hafta daha ek süre verdi. Adaylar süre bitimine kadar yaptıkları harcamalara ilişkin faturaları sunamazlarsa, belgelendirilen harcamaların dışındaki tüm parayı hazineye iade edecek.

DEMİRTAŞ'A KÖTÜ HABER

Bağışlar karşılığında yapılan seçim harcamalarıyla ilgili Erdoğan 95 klasörlük fatura klasörünü YSK'ya sundu. İhsanoğlu'nun belgelerinde ise eksiklik olduğu görüldü. Sabah Gazetesi, HDP adayı Selahattin Demirtaş'ın henüz belge ibraz etmediğini, hesabına yatan 1.2 milyon TL'lik bağış için Hazine'ye "cepten" ödeme yapmak zorunda kalacağını ileri sürdü. Kurul, harcama değerlendirmeleri için önümüzdeki günlerde toplanacak ancak henüz, iki adayın tüm belgelerini sunmamasından dolayı adaylara ek süre verdi.

HDP SABAH GAZETESİ'NE TEPKİLİ

HDP resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Sabah Gazetesi'nin bu iddialarını kınadığını bildirerek, haberi düzeltme konusunda gazeteye çağrıda bulundu. Part'nin Twitter'dan yayınlanna mesajında Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçim harcamalarıyla ilgili tüm belgelerin 25 Ağustos'ta teslim edilmiş olduğu ve bu belgelerin YSK tarafından 25803 no.lu evrakla işleme alındığını yayınladı.

İşte HDP'nin o tweetleri:

screen-shot-2014-11-18-at-12.29.03-pm.png

BELGELENDİREMEZLERSE HAZİNE'YE CEPTEN ÖDEYECEKLER!

Ek süre sonrası eğer tüm belgeler gerektiği gibi ibraz edilemezse, YSK adaylardan belgelendirilemeyen harcamaları Hazine'ye ödemelerini isteyecek. Erdoğan, tüm belgelerini ibraz ederken, İhsanoğlu'nun ise yeteri kadar belge ibraz edemediği, bazı belgelerinde de sorun olduğu öğrenildi. YSK kararına göre; "Seçim hesapları ile gelir ve harcamalara ilişkin bilgi ve belgelerin kayda geçirilmesi ve ibrazı hususlarında 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu'na göre yetki almış meslek mensuplarından veya avukatlardan birini ya da birkaçını yetkili kılabilir. Bu durumda, yetkilendirilen meslek mensubu, yukarıda belirtilen hususların yerine getirilmemesi veya eksik yerine getirilmesinde ilgili mevzuat hükümlerine göre sorumlu tutulur."

İHSANOĞLU'NUN AKRABASI 'DEFTER TUTTU'

Çatı aday İhsanoğlu'na ne CHP ne de MHP'nin muhasebe ve müşavirlik konusunda destek vermediği, İhsanoğlu'nun bu konuda bir akrabasını görevlendirdiği, onun da işin içinden çıkamadığı öğrenildi. İhsanoğlu'nun temsilcilerine, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sunduğu belgelerin örnek gösterildiği ve bu belgelere benzer şekilde belgelerin düzenlenerek ibraz edilmesi istendi. İhsanoğlu'nun sunduğu belgeler Kurul tarafından değerlendirilecek ancak, edinilen bilgilere göre İhsanoğlu, topladığı 8.5 milyon TL'nin büyük kısmını iade etmek zorunda kalacak.

95 KLASÖR SUNDU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın muhasebesini tutan Mali müşavir ekibi, harcamalara ilişkin toplam 95 klasör belge ibraz etti. Erdoğan için toplanan bağışın kullanılmayan yaklaşık 1 milyon 200 bin TL'si Hazine'ye iade edilecek.


Kaynak: Sabah