BIST 4.985
DOLAR 20,78
EURO 22,30
ALTIN 1.305,82
HABER /  GÜNCEL

Başbakanlık'ta flaş atama!

Cemalettin Haşimi, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü ve Başbakanlık Başmüşaviri olarak atandı.

Abone ol

Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü ve Başbakanlık Başmüşaviri olarak atandı.

Alınan bilgiye göre, 4 yıldır BYEGM Genel Müdürü olan Murat Karakaya da Başbakanlık Müşaviri olarak görevlendirildi.

Eylül 2012 tarihinden beri Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün (KDK) başında bulunan Cemalettin Haşimi'nin, Başbakanlık Başmüşaviri ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü olarak ataması yapılırken, kamu diplomasisi faaliyetlerinin de bundan böyle BYEGM çatısı altında yürütüleceği öğrenildi.

Bu atamayla, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a bağlı olan KDK ve BYEGM’nin işlevlerinin birleştirilmesi ve kamu diplomasisi faaliyetlerinin BYEGM üzerinden yürütülmesi hedefleniyor. Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan BYEGM’nin yurt içinde il müdürlükleri ve yurt dışında basın müşavirlikleri bulunuyor.

Kamu diplomasisi faaliyetlerinin bundan böyle BYEGM çatısı altında yürütüleceği bildirildi.

CELALETTİN HAŞİMİ KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu. Manchester Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Yüksek Lisans Programını, “Trajedi, Siyaset ve Siyasal: Hans J. Morgenthau ve Uluslararası İlişkiler Teorisi” başlıklı teziyle, ‘Yüksek Şeref’ derecesiyle bitirdi. Akademik çalışmalarına Johns Hopkins Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Teorisi Programında doktora adayı olarak devam etmektedir. 2003-2008 yılları arasında asistanlık yaptığı aynı üniversitede, “Dünyanın Nomos’u: Avrupamerkezcilik ve Uluslararası İlişkiler” başlıklı tez çalışmasını sürdürmektedir.

screen-shot-2014-11-18-at-11.00.16-am.png

Türkiye, Avrupa ve Avrupa Birliği (2011, Meydan Yayıncılık) isimli kitabın editörlüğünü yapan Haşimi’nin uluslararası ilişkiler teorisi, Avrupa-merkezcilik, siyasal alan ve kimliklerin oluşumu, İslamofobi ve Avrupa Birliği gibi konular üzerine yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

2009´dan beri Başbakanlık Müşaviri olarak görev yapan Cemalettin Haşimi, 11 Eylül 2012´de Kamu Diplomasisi Koordinatörü olarak atanmıştır.