BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  GÜNCEL

YPG: IŞİD Kobani'ye doğudan şiddetli saldırı başlattı

Kürt güçleri IŞİD'in bugün Kobani'nin doğusundan tanklar, havan topları ve Grat füzeleriyle eşzamanlı ve şiddetli bir saldırı başlattığını söylüyor. Son günlerde yaşanan çatışmalarda Kürt gücü YPG'nin kentin yüzde 80'ini geri aldığı bildirilmişti.

Abone ol

Kobani'deki Kürt güçleri IŞİD'in bugün doğu cephesinin tamamında tanklar, havan topları ve Grat füzeleriyle eşzamanlı ve şiddetli bir saldırı başlattığını ve kentin bir çok bölgesini bombaladığını söylüyor.

Bölgedeki savunma gücü YPG'nin basın merkezinden yapılan açıklamada "Kaniya Kurda bölgesinden Miştenur tepesinin doğu ucuna kadar uzanan alan boyunca birçok farklı noktada şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır" denildi.

Açıklamada dün gece başlayan ve sabah saatleriyle şiddetlenen çatışmalarda çok sayıda IŞİD savaşçısının öldürüldüğü 1 tank ve 2 aracın imha edildiği de kaydediliyor.

Kentin yüzde 80'i Kürtlerde

Son günlerde çeşitli kaynaklardan gelen haberlerde, Kobani'deki Kürt güçlerinin son günlerdeki çatışmalarda kilit önemde alanları IŞİD'den geri alarak kentin yüzde 80'inde kontrolü ele geçirdiği belirtiliyordu.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen SOHR'dan gelen bu yöndeki bilgiler, IŞİD'e karşı savaşan YPG basın merkezinin açıklamaları ve Kobani'ye küçük bir peşmerge gücü gönderen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın Rudaw sitesinde yer alan haberlerle de desteklendi.

YPG kaynakları, dün geceye kadar sağlanan ilerlemenin kuzey ve güneydoğu cephelerinde sağlandığını, kuzeydeki okullar bölgesinin ve güneydoğuda Su Deposu'ndan Miştenur eteklerine kadar uzanan bölgeden IŞİD'in tamamen püskürtüldüğünü söylediler.

'Hedef Miştenur tepesi'

Kobani'nin savunmasına bir peşmerge gücü ile katılan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yakın Rudaw haber sitesi ise YPG ve Peşmerge ortak kuvvetlerinin hala IŞİD'in elinde bulunan stratejik Miştenur tepesine bir taarruza hazırlandıklarını yazdı.

Centcom (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) tarafından yapılan açıklamada Pazar günü Kobani'de IŞİD'e ait 11 mevzinin imha edildiği açıklanmıştı.

IŞİD Eylül ayında Suriye'nin kuzeyindeki Kobani kentine kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Çatışmalarda yüzlerce kişi öldü.

IŞİD'in saldırısı nedeniyle on binlerce Kobanili Türkiye'ye sığınmıştı.