BIST 10.642
DOLAR 32,59
EURO 35,02
ALTIN 2.447,26
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

YÖK'den devrim gibi yatay kararı!

YÖK, bölümler arası geçişin ardından bu kez de farklı bölümlere geçiş hakkı getiriyor.

Abone ol
YÖK, üniversitelerde farklı bölümler arası yatay geçişe imkan sağlayan düzenlemeyi hayata geçiriyor. Yeni düzenleme ile öğrenciler okudukları bölümleri eğer isterler ve sınava girdiği yıldaki puanları yeterli olursa fakülte ya da bölüm değiştirebilecek.
 
Yeni yönetmelikle, üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasında yatay geçişleri kolaylaştırıldı. Öğrenciler yerleştikleri belli bir puan türündeki bölümden farklı bir puan türündeki bölüme yatay geçiş yapmak isterler ise YÖK'e başvuru yapılacak. Ve  öğrencinin sınava girdiği yıldaki ösym merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacak.
 
İŞLETMEDEN İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNE
 
Örneğin, işletme bölümünde okuyan bir öğrenci inşaat mühendisliğine geçiş yapmak isterse, bu öğrencinin MF 4 puanının bulunması gerekiyor. Eğer o puan öğrencinin sınava girdiği yıl ki taban puanına eşit veya yüksek ise öğrenci geçiş yapabilecek.
 
Ancak, bölümlere başvurular yüzde 10'u geçer ise ozaman en yüksek puandan sıralama yapılacak.
 
İşte bu nedenle YÖK yetkilileri, LYS sınavı başvurularına son 3 gün kala yatay geçiş imkanı olduğu için LYS'nin  tamamına kayıt yaptırmaları ve tüm sınavlara girmeleri konusunda uyardı.