HABER /  DÜNYA

Yine ağızları açık bırakacak! Trump'dan akılalmaz sahra çölü önerisi

Son zamanlarda aldığı ve uyguladığı kararlarla tüm dünyanın tepkisini çeken ABD Başkanı Donald Trump'ın İspanya'ya, Akdeniz'den göçmen akınını durdurmak için Sahra Çölü'ne duvar örmesini önerdiği ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İspanya'ya, Akdeniz'den göçmen akınını durdurmak için Sahra Çölü'ne duvar örmesini önerdiği ortaya çıktı. Trump'ın böyle bir öneride bulunduğunu İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell açıkladı. Borrell, İspanya Kralı Felipe ve Kraliçe Letizie'nin Haziran'daki Beyaz Saray ziyaretine eşlik etmişti. Trump'ın duvar fikrini bu sırada ortaya attığı tahmin ediliyor.

'ÇÖLÜN SINIRI MEKSİKA-ABD SINIRINDAN BÜYÜK DEĞİL' 
Trump, önerisine karşılık Sahra Çölü'nün uzunluğunun yaklaşık 5 bin kilometre olduğunu söyleyen İspanyol diplomatlara, "Sahra sınırı bizim Meksika sınırımızdan daha büyük olamaz" diye yanıt verdi.

İKİ YIL ÖNCE DE ÖNERMİŞTİ
Trump, 2016'daki seçim kampanyasında kaçak göçü önlemek için Meksika sınırıa '"büyük, güzel bir duvar" örme vaadinde bulunmuştu.

İSPANYA'DAN GİRMEYE ÇALIŞIYORLAR
Fas'ta kaçak olarak yaşayan yüzlerce Afrikalı göçmen her yıl Avrupa'ya ulaşmak umuduyla İspanya'nın Kuzey Afrikada'ki toprakları Ceuta ve Melilla'ya girmeye çalışıyor.

TEK KARA SINIR
Bu kentler Avrupa'nın Afrika'yla tek kara sınırları. Bu bölgelerin çok küçük olması nedeniyle, duvarın başka ülkelerin topraklarından geçmesi gerekiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
'Hazreti Ali'nin torunuyum' diye dolandırmış
Polisin elinden kaçıp katibin saç derisini kopardı
İş arayanlara fırsat devlet hava meydanlarına personel alınıyor
Bekçilik sınavı ne zaman 2018 bekçilik sınavı örnek sorular
Berat Albayrak YEP'le açıkladı kiracıya iyi ev sahibine kötü haber
Aile hekimi randevu alma ekranı 2020 TC ile giriş
Yorumlar 1 yorum