BIST 1.393
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Yerli robot 'Akıncı-4' tanıtıldı

KONYA'da, AkınRobotics' fabrikasında üretilen ve 'AkınSoft' yazılım firmasınca kurulan "insansı" robot Akıncı-4, üstün yetenekleriyle Türkiye'nin robot teknolojisi alanında ulaştığı noktayı gösteriyor.

Abone ol

Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında üretilen ve adım atarak yürüyebilen "insansı" robot Akıncı-4, üstün yetenekleriyle dikkati çekiyor.

İnsansı robot olarak tasarlanan Akıncı-4'te 37 eklem noktası bulunuyor.

Tamamen yerli yazılımlarla çalışan, üç dil bilen Akıncı-4, yapay zeka ve görüntü işleme yazılımı ile konuşabiliyor, 3D görebiliyor, insanları tanıyor, öğrendiği bilgileri yorumluyor, yaş ve cinsiyet analizi yapabiliyor.

Derin öğrenme özelliğine sahip Akıncı-4, farklı sektörlerde görev alacak şekilde programlanabiliyor.

Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yıldır robotik sistemler üzerine çalıştıklarını söyledi.

Akın, geçmişte ürettikleri Akıncı 1, 2 ve 3 robotlarının ardından, adım atarak yürüyebilen ve yapay zekaya sahip Akıncı-4'ü geliştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"YAPAY ZEKAYA SAHİP, İNSANLARI GÖRÜP TANIYOR VE HATIRLIYOR"
"Akıncı-4'ün 10 tanesi parmaklarda olmak üzere 37 eklem noktası var. Akıncı-4'ün tüm motorlarını, devrelerini ve anakartını tamamen kendi fabrikamızda ürettik. Mühendislerimiz tarafından tamamen yerli olarak üretilen yazılımımız sayesinde robotu istediğiniz göreve programlayabiliyorsunuz. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde tatma duyusu hariç dört duyuyu (konuşma, duyma, koklama ve görme) çok rahat şekilde kullanabiliyor. Akıncı-4, yapay zekaya sahip, insanları görüp tanıyor, tanıştığı kişiyi unutmuyor, bir sonraki seferde hatırlıyor. Görüntü işleme yazılımı ve insan tanıma sistemi sayesinde 3 milyonun üzerinde kişiyi tanıyarak hafızasına kaydediyor. Örneğin bir alışveriş merkezinde güvenlik görevlisi olarak kullanıldığında insanları çok rahat bir şekilde tarayıp tanıyabiliyor."

"TÜRKÇE, İNGİLİZCE VE ARAPÇA KONUŞABİLİYOR"
Akın, robotun dronelar ile eşleştirilebildiğine de dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Ses yapısı şu an üst düzey çünkü Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşabiliyor. Rusça'da da çalışmalar bitmek üzere. Yani kısa bir süre sonra onu da konuşabilecek. Ellerindeki basınç sensörleri ile istediğini çok rahat şekilde tutabiliyor. Yine koku sensörleriyle birçok kokuyu algılayacak seviyeye getirdik. Yaş ve cinsiyet analizi yapıyor, isim tanıma özelliğine sahip. Sensörler vasıtasıyla sizden aldığı bilgileri kendi 'kütüphane bilgisi' dediğimiz internet bilgisiyle kıyaslayarak yorum yapabiliyor. Derin öğrenme sistemiyle öğrettiğiniz birkaç bilgiyi sentezleyerek yeni bilgi üretebiliyor. Henüz bu özelliklerde Türkiye'de bir robot yok."

ÖNCEKİ HABERLER
26. Cumhurbaşkanlığı kupası bugün sahibini bulacak!
Yerli ve milli robot Akıncı 4 yeni özellikleriyle dikkat çekiyor!
Almanya düşüşte! Ağustos ayında ihracat ve ithalatı azaldı
Google, güvenlik açığı nedeniyle o uygulamasını kapatıyor!
103 kişinin öldüğü Ankara Garı saldırısının 3. yılı!
Başkonsoloslukta arama yapacak isim belli oldu!
A101'de hangi ürünler indirimde indirimli 50 A101ürün tam listesi...
İdeallerinin peşinden gitti Hollywood'a imzasını attı!
O gün Suudi konsolosluğunda çalışan Türklere izin verilmiş!
Erdoğan hedef koydu: 5 milyar dolar
Yorumlar 2 yorum