BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,97
ALTIN 474,43
HABER /  DÜNYA

Yeni Zelanda göçmenlerin umudu oldu

YENİ ZELANDA'da 51 Müslüman'nın katledilmesinden sonra gösterdiği olgun tavırlar göçmelerin umudu oldu. Hem Batı'dan hem de Müslüman ülkelerden onlarca insan Yeni Zelanda'ya göç için başvurdu

Abone ol

Sydney Morning Herald gazetesinin Yeni Zelanda Göçmenlik Dairesi (INZ) verilerine dayandırdığı haberine göre, terör saldırısının yaşandığı 15 Mart'tan 24 Mart'a kadar geçen 10 gündeki oturma ve çalışma izni başvuruları saldırıdan önceki 10 güne oranla yüzde 33 arttı.

INZ Genel Müdürü Peter Elms, saldırıdan önceki 5-14 Mart tarihlerini kapsayan 10 günde toplam 4 bin 844 başvuru aldıklarını, saldırıdan sonraki 10 günde ise başvuru sayısının 6 bin 457'ye çıktığını belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesi Müslümanları bağrına basan Başbakan Jacinda Ardern için 'Ulusun annesi' demişti

Elms, en belirgin artışın ABD'den gelen taleplerde görüldüğünü ifade etti. 5-14 Mart tarihlerinde ABD'den 674 başvuru yapılırken, başvuruların 15-24 Mart'ta bin 165'e çıktığı, başvurularda yüzde 72 artış görüldüğü kaydedildi.

İnsanlar artık Batı'dan kaçıyor
İngiltere ve Güney Afrika, ABD'den sonra en fazla başvurunun yapıldığı ülkeler oldu. Öte yandan Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerden gelen başvurularda da artış eğiliminin görüldüğü ortaya kondu.

Pakistan, saldırı sonrası yapılan 333 başvuruyla en fazla başvurunun yapıldığı Müslüman ülke olurken, onu 165 başvurunun yapıldığı Malezya, 82 başvurunun yapıldığı Bangladeş, 66 başvurunun yapıldığı Fas, 63 başvurunun yapıldığı Endonezya ve 59 başvurunun yapıldığı Mısır izledi.

Türkiye'den de 59 kişi başvurdu
15 Mart saldırısının ardından Türkiye'den de 59 kişinin çalışma ve oturma izni için başvuru yaptığı bildirildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Abdülkadir Ömür isyan etti: Benim kimseye yanlışım olmaz
Cami saldırganının Avrupa bağlantısı tespit edildi!
İbrahim Kalın'dan dikkat çeken operasyon yorumu
TOKİ 32 ilde 242 arsayı satışa sundu
Unai Emery'den flaş Mesut Özil kararı
Neslican Tay anma sözleri ne zaman öldü yaşı kaçtı?
Yorumlar